Indikovanou změnu spotřebitelského chování nezavinilo ani tak zvýšení dolní sazba DPH, jako spíš permanentní vytváření negativních ekonomických očekávání a to bohužel v aktivní součinnosti některých vládních představitelů a médií. Nezaměstnanost je přitom dnes menší, než byla v době nejrychlejšího ekonomického růstu a průměrná kupní síla společnosti je vyšší.
Vláda a to zejména ministerstvo financí se z pro mě neznámého důvodu neustále snaží nastolit ve společnosti náladu beznaděje a bezperspektivnosti. Dělají to snad proto, aby asi takto snížili tlak na rozpočtové požadavky, ale nelze se divit, že se této atmosféře přizpůsobí i běžný spotřebitel a začne šetřit a přestane se zadlužovat a odkládá svou spotřebu. Pak může ovšem ministerstvo financí zase těžko očekávat, že něco vybere.
Že budou ale lidé kupovat méně jídla? Takto gurmánsky argumentovat je velmi povrchní a laciné jednak proto, že propad výběru DPH není v té dolní sazbě, ale v horní a jednak proto, že zdravější alternativou k levnému točenému salámu není dražší buřt, ale vařená mrkev s brokolicí.
Lidstvo ve své vyspělejší části má prý cca patnáct milionů tun nadváhu, takže promyšlenější přístup ke stravování nemůže škodit. Drtivá většina civilizačních chorob úzce souvisí s příjmem nadměrného množství kalorií.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Aleš Rádl