Revoluce na Islandu. Odborář vypráví o krachu a svržení vlády

22.08.2011 11:35 | Zprávy

Země, kde vznikla první ústava naší planety, do jejíž podoby mohl prostřednictvím internetu každý místní občan. Řeč je o Islandu - ten má za sebou téměř revoluci, vznik zmiňované nové ústavy. Stal se ikonou i nadějí pro mnohé nespokojené z jiných zemí. I ParlamentníListy.cz se v minulosti tomuto fenoménu, který neplnil první stránky novin, věnovaly. Podle oslovených odborníků však byl učiněn závěr - že podobným způsobem se v Česku vzepřít nejde. Přesto se i pondělní Respekt o Island zajímal.

Revoluce na Islandu. Odborář vypráví o krachu a svržení vlády
Foto: Zbyněk Pecák
Popisek: Demonstrace

Týdeník oslovil Gudmundura Gunnarssona, který vedle toho, že je otcem známé zpěvačky Björk, je navíc dlouholetým vůdcem elektrikářských odborů a blogger. A ten hned v úvodu přiznal, že smyslem celého počinu bylo rozbít systém, který na Islandu fungoval, ale přivedl ho až k naprostému krachu.

"Chtěli jsme dát lidem více práv, třeba právo navrhovat zákony. Demokratický systém mé země dosud kontrolovalo jen několik desítek bohatých lidí. Muselo se to rozbít," řekl Gunnarsson pro týdeník Respekt.

Nově tedy při podpisu deseti procent Islanďanů pod konkrétní návrhy bude referendum o každém zákonu. Je to však jen jeden bod nové ústavy, na které se vůdce islandských odborářů podílel. Byl totiž jedním z 25 lidí, kteří utvořili ústavodárnou komisi, která před třemi týdny parlamentu návrh nové ústavy předala. Všichni tito členové přitom byli také zvoleni v hlasování, do kterého se zapojilo zhruba 40 procent Islanďanů.

Pravice změny v ústavě odmítá

Jak uvádí týdeník, největší pravicová strana ale změnu ústavy odmítá. Poslanci tak novou ústavu budou moci ještě upravit, o jejím definitivním schválení pak rozhodnou obyvatelé ostrova v referendu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Hechtová

Kde berete tu jistotu, že Krym zůstane Ukrajině?

A co se týká Ruska, podle mě se jeho imperialistická politika nikdy nezměnila jen jsme se nechali uchlácholit mírem, který tu byl a teď nastává naopak zas panika. Na druhou stranu, myslíte, že by na nás Rusko přímo zaútočilo, když jsme v NATO? Nebo nevěříte v ochranu NATO?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

FNUSA: Léčebné konopí z naší pěstírny míří do dalších lékáren

20:16 FNUSA: Léčebné konopí z naší pěstírny míří do dalších lékáren

Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně je v oblasti léčebného konopí celosvětově unikátním pracovištěm…