Šéf kabinetu má hledat nášlapné miny. Za královské odměny

24.02.2011 19:06 | Zprávy

Donedávna ne příliš zmiňované pozici ředitele kabinetu ministra se dostalo první velké publicity díky horentní odměně pro podřízenou nynějšího premiéra Nečase ještě z jeho dob na ministerstvu práce. Štafetu od ní nyní převzali sérií skandálů šéfové kabinetu ministra školství Dobeše.

Šéf kabinetu má hledat nášlapné miny. Za královské odměny

O tom, jaký by měl být ředitel kabinetu ministra, nepanuje úplně shodná představa. Vždyť jen na jediném úřadu, a to na ministerstvu školství, se během krátké chvíle vystřídali "řízek" a "odvážná žena". Řízek byl podle odvolaného šéfa odboru evropských fondů Jana Vituly ředitel Šimon Mastný, a tou odvážnou ženou Jana Machálková, která si pro změnu za jediný měsíc ve funkci vysloužila stotisícovou odměnu.

Má tedy mít šéf kabinetu přehled o všem, kde se co šustne, i za cenu špehování mailové korespondence nejdůležitějších lidí z úřadu, z čehož je podezírán právě Mastný, nebo má překypovat odvahou k razantnímu zeštíhlení aparátu a následnému propouštění úředníků, což mělo stát za mimořádnou odměnou Machálkové?

Ředitel kabinetu musí číst ministrovy úmysly

„Tak především funguje jako nárazníkový moment pro ministra. Měl by to být někdo, kdo dokáže posoudit materiály, než je předloží ministrovi, aby v nich nebyla nějaká nášlapná mina. Někteří lidé mají tu schopnost ji v předkládaných dokumentech najít," upozorňuje pro ParlamentníListy.cz Oldřich Kužílek, poradce pro oblast veřejné správy, že k podpisu se ministrovi dostanou i texty, které mohou skrývat něčí zájmy nebo obtížně postřehnutelné chyby.

Šéf ministrova kabinetu není ten, kdo přijímá rozhodnutí, ale má zprostředkovávat pokyny ministra. „Funguje jako posel ministrových požadavků, a proto musí existovat prvek vzájemné důvěry. Ne ve smyslu kamarádšoftu, ale že bude vše zanalyzováno a nic zmanipulováno. Uspět by tak mohl organizační typ se schopností vnímat úmysly politického představitele, který mu k některým věcem kolikrát ani nestihne nic říct," popisuje Kužílek, jak by měl ideální kandidát na tuto pozici vypadat.

Smluvní platy vylepšují hodně atraktivní odměny

Ředitel kabinetu ministra je tabulkově zařazen od třinácté do šestnácté třídy, ale nařízení vlády hovoří o tom, že se zaměstnancem zařazeným do třinácté a vyšší třídy lze sjednat smluvní plat. I proto se v souvislosti s Janou Nagyovou, bývalou ředitelkou Nečasova kabinetu na MPSV, psalo o platu padesát tisíc čistého měsíčně, zatímco u Machálkové, šéfky kabinetu ministra školství Josefa Dobeše, se zmiňoval pětatřicetitisícový plat.

Nejen smluvním platem je však živ ředitel či ředitelka kabinetu ministra. Zajímavým vylepšením příjmu jsou pro ně odměny. Pro Nagyovou to bylo před jejím odchodem z úřadu 510 tisíc korun za pololetí, Machálková si za jediný měsíc vysloužila stotisícovou odměnu. To úředníkům či úřednicím bohatě kompenzuje skutečnost, že s výjimkou odměn už jim vedle smluvního platu žádné složky platu poskytovat nelze.

Časté změny u Dobeše svědčí o jeho bezradnosti

To, že si ministr přivede do funkce někoho nového, ke komu má důvěru, považuje bývalý poslanec Kužílek za přirozené, i když kýženým stavem by bylo, aby ji zastávali takoví profesionálové, kterých by se výměny ministrů nemusely týkat. Ale rychlé střídání ředitelů na ministerstvu školství pokládá za určitou bezradnost Josefa Dobeše. „Komické je, že je považován za personalistu," podotýká odborník na veřejnou správu.

K věci:

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Český statistický úřad: Pokles průmyslové produkce pokračoval

7:16 Český statistický úřad: Pokles průmyslové produkce pokračoval

Průmyslová produkce v listopadu meziročně reálně klesla o 2,7 %. Meziměsíčně byla nižší o 1,5 %. Hod…