Senátoři dali zelenou přísnějšímu postihu nebezpečného pronásledování

13.10.2011 18:19 | Zprávy

Horní parlamentní komora se dnes překonala a ačkoliv na své poslední schůzi senátoři vracejí dolní komoře Parlamentu jeden zákon za druhým, dnes vyřkli ano pro normu, která zpřísňuje tresty za stalking. Novelu schválili v prvním čtení. Stalkingem končívá podle odborníků často domácí násilí anebo nastává po rozchodu partnerů. Policejní psycholožka Ludmila Čírtková už dřív řekla, že ve zhruba třetině případů může být pronásledovatelem bývalý partner či partnerka.

Senátoři dali zelenou přísnějšímu postihu nebezpečného pronásledování
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Čunek

Podle novely, kterou předložil senátor za ČSSD Marcel Chládek, by za nebezpečné pronásledování a slídění měla hrozit místo nynějšího jednoho roku až dvě léta ve vězení. Trestné by navíc mělo být i zneužití osobních údajů k objednávání zboží nebo poškozování jména oběti v práci či u obchodních partnerů. 
    

Chládek chce z trestního zákoníku vypustit také podmínku pro potrestání, podle níž pronásledování musí u oběti "vzbudit důvodnou obavu" o život či zdraví. Současné možnosti postihu stalkerů, jejichž obětí jsou podle něj tisíce lidí, pokládá za benevolentní. Novelu mají před dalším schvalováním posoudit senátní výbory ústavně-právní a pro lidská práva.

ČTK však upozornila, že ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil je ale k Chládkově úpravě skeptický. "Případnou potřebu nové úpravy je nutné zkoumat v kontextu celého trestního zákoníku, tedy i vzhledem ke skutkovým podstatám jiných trestných činů," sdělil již dříve ČTK Pospíšil.

Senátor ale oponoval tím, že úpravu probrali a spolupracovali na ní právníci, policisté a další odborníci. Roční trest je podle něj mírný na to, jak pronásledování oběti ničí život.    

Nechtěné dárky a mnoho sms zpráv

Co je ale vlastně Stalking neboli nebezpečné pronásledování? Je to opakované a stupňované obtěžování. Pronásledovatel či pronásledovatelka třeba bombardují svou oběť textovými zprávami, e-maily, telefonáty či nechtěnými dárky. Psychologové to označují za psychoteror. Pachatel pak také často ničí věci svého objektu a vyhrožuje mu napadením či smrtí.

ČTK pak k problému dodala, že se stalkingem, který je v Česku trestný od loňského ledna, se setkala každá čtvrtá Češka a téměř každý osmý Čech. Podle statistik policisté od začátku loňského ledna do konce letošního června evidovali 825 případů stalkingu, z nich objasnili 622. Stíhali nebo vyšetřovali 505 lidí. Pravomocně odsouzeno pak bylo 176 lidí.
    

O zařazení nebezpečného pronásledování mezi trestné činy usilovaly několik let organizace, které pomáhají obětem, některé by zpřísnění trestu uvítaly.

Čtěte také:

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: olb

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Výměna manželek

Myslíte, že je problém v pořadu? A co třeba sociální sítě, kam rodiče často dávají fotky svých dětí bez jejich souhlasu? Nebo třeba videa, která s nimi točí a dávají na internet? To nemyslíte, že je třeba řešit spíš, než jeden pořad?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

AOPK ČR: Další postup při řešení problematiky trampingu v CHKO Kokořínsko – Máchův kraj

20:16 AOPK ČR: Další postup při řešení problematiky trampingu v CHKO Kokořínsko – Máchův kraj

V CHKO Kokořínsko – Máchův kraj se v posledních letech diskutuje a řeší problematika trampingu. Ten …