Náklady exekuce by to totiž podle něj měly být tržní. „Měli by je nést věřitelé. Tím by byli motivováni půjčovat jen dostatečně bonitním dlužníkům. Jednoznačně by to vedlo k zásadnímu propadu výše exekučních výloh, protože běžné exekuční výkony, zejména ty hromadné jako u dopravních podniků, operátorů a bank jsou jeden jako druhý,“ zní jeho názor, který sdílí celá strana, jak vyplývá z prohlášení místopředsedy strany Radima Smetky, na nějž redakci upozornil.
Lidé se do dluhů často dostávájí tak, že o nich neví
Jako příklad připomíná případ exekuce domu Anny Sivákové, která neuhradila nějaké faktury za telefon. Nikdy se jí však do ruky nedostala výzva k úhradě dluhu ze strany soudu, dostala se proto do exekuce a exekutor uvalil exekuci na její dům. Kdyby o něj skutečně přišla, něco by jí sice zůstalo, ale po úhradě exekučních poplatků by přišla o bydlení a musela by se čtyřmi dětmi shánět podnájem. Musela by požádat o příspěvek na bydlení, takže by na neúměrnost řešení dluhu vlastně doplatili daňoví poplatníci. Podobných případů, kdy by se lidé snažili menší dluhy platit, když by to ještě šlo a pokud by se o nich dozvěděli, jsou statisíce. Takto se dostávají do dluhové pasti.
Svobodní také odmítají, aby bylo možné pod jakoukoliv záminkou zabavit či obstavit majetek bez rozhodnutí soudu. „Soudy by neřešily tolik exekucí, kdyby se dlužník o svém dluhu včas dozvěděl z platebního rozkazu.," zní názor Radima Smetky.
Za muka dlužníka někdy může pošta!
Co členové strany právě považují za ještě závažnější, je existence takzvané doručovací fikce. Ta z malého dlužníka mnohdy učiní dlužníka částek, které jsou pro něj už nereálné splatit, byť v prvotní části by to zvládl. Doručovací fikce znamená, že písemnost je považována za doručenou, i když se adresát s písemností fakticky neseznámil, jen například uplynula lhůta pro její vyzvednutí, o čemž se předpokládá, že byl nějak informován. Jenže když se ztratí vyrozumění o písemnosti nebo jej pošťačka hodí do nesprávné schránky, to nikoho nezajímá.
„Není možné někomu napálit exekuční výlohy jen proto, že mu pošta ztratila dopis od soudu. Kdo nemá žádný majetek a nepracuje, proti tomu nic nezmůže ani exekutor. Kdo pracuje, někde bydlí a má nějaký majetek, je dohledatelný a tak by ho měl soud či žalující s obsílkou vyhledat. ´Doručit´ znamená ´do ruky´,“ kroutí nad imaginárním doručováním hlavou Jindřich Pilc. „Je potřeba zrušit doručovací fikci a začít znovu doručovat obsílky od soudu do vlastních rukou,“ shrnuje jednoznačně Radim Smetka.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lucie Bartoš