Bátorův syn, Alexandr Bátora, zhodnotil v rozhovoru pro ParlamentníListy dění kolem takzvané bátoriády.
Velká kontroverze loni vznikla, když se objevila zpráva, že se má národovec Ladislav Bátora stát náměstkem ministra školství Josefa Dobeše. Ten se po tlaku premiéra Nečase a médií nakonec nestal náměstkem, nýbrž poradcem ministra a později byl pověřen vedením personálního oddělení ministerstva. Pak se stal zástupcem vedoucího kanceláře ministra. Nakonec ministerstvo opustil. Média a především představitelé TOP 09 Karel Schwarzenberg a Miroslav Kalousek označovali Bátoru za „fašouna“ a „nácka“.
"Kdo v souvislosti s jakoukoli národností či barvou pleti používá slovo rasa, tak je prostě rasista," řekl tehdy Kalousek. Náražel tak na to, že Bátora hovořil vzhledem své náklonosti k asijským kulturám a o Asiatech jako o žluté rase. Bátora totiž dlouhodobě studoval čínskou a japonskou filozofii a její autory citoval i ve svých pracech.
Prezident Václav Klaus se Bátory zastal a celou kampaň označil za bátoriádu a příznak diktatury politické korektnosti. „Je to hluboce konzervativní, autenticky pravicový člověk, který se zúčastňuje různých veřejných akcí proti věcem, se kterými nesouhlasí. Patří mezi ně Evropská unie, protože si pravděpodobně myslí - stejně jako já - že je Evropská unie, zejména ve svém dnešním provedení, mylnou konstrukcí a že je třeba tento názor říkat nahlas...Za sebe říkám, že jsou mi názory pana Bátory v mnohém blízké. I já raději tradici než údajný pokrok,“ řekl o Bátorovi konzervativec Klaus.
Likvidační kampaň
Syn Ladislava Bátory, Alexandr, se vrátil v rozhovoru pro náš server k takzvané bátoriádě. „Byl to neuvěřitelný tlak vyvinutý jak politickými soupeři, tak médii. Největší problém vidím v tom, jak mohli otevřeně lhát a otevřeně páchat trestné činy. Namísto standardního politického souboje, souboje argumentů a myšlenek se z toho stala likvidační kampaň, kterou od začátku srpna prostřednictvím Schwarzenberga a Kalouska vedly státní orgány. Člověk si z té celé věci vzal poučení, že v této zemi nemůže ničeho dosáhnout,“ vzpomíná Bátora mladší.
„Jak je možné, že se váš ministr zahraničí beztrestně chlubí, že člověka, jenž se provinil odlišným politickým přesvědčením, picnul jak srnce? Jak je možné, že přední redaktor celostátního deníku naváděl čtenáře, aby člověka s nesouhlasným politickým přesvědčením přejeli v Karmelitské na zebře? Jak je možné, že ministrovi školství bylo upřeno právo svobodně si vybírat své spolupracovníky?“ zlobí se Bátora.
Fašistické zrůdy
Alexandr Bátora označil Kalouska za fašistickou zrůdu a Schwarzeneberga za fašistickou figuru. „V poslední době se hodně rozmohlo označení fašista. Nemůžu za to, že ho používá téměř každý a většinou ve velmi nesprávných souvislostech. Ale jestliže žijeme v režimu, kde se může odehrát bátoriáda včetně všech parametrů, které známe jako vloupání se do soukromého emailu, pomluvy, lži, mediální kampaň, výhrůžky, vyhazov z práce za názory, tak to jsou jednoznačně totalitní metody, které používali Schwarzenberg s Kalouskem. A když se podíváme, jak to zde funguje, že korporace ovládají stát prostřednictvím lobbistů, médií a tlaku ze zahraničí, tak je dobré si vzpomenout na to, co to byl fašismus. Náš stát má k fašistické diktatuře i díky dvěma zmíněným pánům velmi nakročeno,“ řekl ParlamentnímListům.cz Alexandr Bátora.
Miroslav Kalousek uvádí, že je v současné době na dovolené a na jakékoli invektivy vůči své osobě nebude reagovat.
Alexandr Bátora si myslí, že falešné obviňování jeho otce z fašismus, rasismu či antisemitismu bylo čistě účelové a podpásové: „S jakými jinými obviněními měli přijít? Měli říct: ´podívejte, se, Bátora je nebezpečí, protože už desítky let bojuje za občanské svobody a státní suverenitu?´ To by asi riskovali, že si lidi řeknou: ´hele mámo, vždyť von má pravdu. To není úplně špatný.´ No, a tak se vyrukovalo s křivými obviněními a v okamžiku, kdy všechna média pod palcem, tak napíší, že je fašista a rasista a to doloží manipulacemi s fakty a pomocí lží. Vyvolají pak morální paniku a lidé přemýšlí úplně jinak, respektive nepřemýšlí.“
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík