„Při plánování rekonstrukce Janáčkova divadla před pěti lety se uvažovalo ještě o delší než roční prodlevě v jeho provozu," uvedl primátor Brna z ČSSD Roman Onderka.
Koncertní mistryně Kateřina Prudilová prvnímu muži Brna oponovala a připomněla, že divadlo se opravuje už léta vždy o prázdninových pauzách. Podle ní to technický stav divadla umožňuje i nadále. Onderka na to bez obalu reagoval s tím, že dáma nemá pravdu.
Více o Romanu Onderkovi ZDE
Místo Janáčka Vietnamci?
„Tento druh kultury evidentně vedení města v čele s primátorem, který býval odborářským bossem, nezajímá. Je to jednoduchý způsob jak ušetřit. Třeba se dočkáme toho, že z divadla bude vietnamská tržnice a opera po 127 letech existence prostě skončí. To je hodně smutné ve městě, které je nerozlučně spjato se světoznámým fenoménem Leošem Janáčkem," poznamenal sarkasticky jeden z účastníků protestu, kterých na radnici počátkem týdne přišlo více než sto.
Více o Brně ZDE
Odbory přemýšlí, jak odstranit šéfa
Neúspěch delegace se však okamžitě přenesl do budovy Národního divadla, která má v současnosti 610 zaměstnanců. Ti se vesměs domnívají, že dohodu o snížení stavu a úsporách už dopředu tajně "upekl" ředitel Daniel Dvořák. Odbory nyní dokonce zvažují, jak se svého šéfa zbavit a začíná se jednat o dalších protestních akcích.
Radnice ustupovat nebude
Brněnská radnice jednoznačně divadelníkům vzkázala, že nemíní ustoupit od návrhu, podle kterého v příštím roce klesne příspěvek města v porovnání s letoškem o dvacet procent, což je v rozpočtu divadla 41 milionů korun. Zamýšleným propuštěním zhruba padesáti zaměstnanců se ušetří 12 milionů. Uvažuje se i o rušení některých provozů nutných pro chod každého divadla, například krejčovských dílen.
Divadlo bez kostýmů? Nesmysl
„Už teď však jsou signály, že se dílna zruší, aby se ukázala dobrá vůle k šetření. Bez kostýmů se však divadlo hrát nedá a po obnovení činnosti prý tyto služby budou provádět jako vlastní kšeft jiné dodavatelské firmy. To se sice teď nedá potvrdit, nicméně budoucnost ukáže, jak dalece jsou tyto spekulace pravdivé," řekl ParlamentnímListům.cz člověk detailně obeznámený s technickým zázemím divadla.
Dále čtěte:
Brno je plné bezdomovců a narkomanů. Peníze na ně nemá
Umělci v něm kritizují, že s nimi i s dalšími zaměstnanci divadla nikdo neprobíral připravená opatření v souvislosti s plánovanými finančními škrty v příštím roce. Kromě již oficiálně oznámeného propuštění jednapadesáti zaměstnanců na úseku výroby dekorací a kostýmů od 1. ledna 2012 se pěvci dověděli, že se uvažuje o přerušení činnosti opery na sedm měsíců v době rekonstrukce od příštího května.
25 let praxe. A co dál
„Po takové době bychom se už nemuseli dát dohromady," řekl jeden z operních sólistů. Zároveň dodává, že po 25 letech praxe je méně něž 25 000 hrubého pro sólistu na brněnské scéně výsměchem v porovnání s ostatními platy v této branži v republice. I on se však o svůj operní chleba bojí. V Janáčkově městě o něj může v těchto dnech velmi rychle přijít.
Psali jsme:
Onderka: Projde-li Kalouskův návrh, pro Brno to bude katastrofa
Více zpráv z Jihomoravského kraje najdete ZDE
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE
Ilustrační foto: Hans Štembera
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Martin Šimák