Zdeněk Koudelka: Prezident Schwarzenberga nepotřebuje

05.04.2013 12:15 | Zprávy

Objevily se zprávy o sporu mezi ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem a prezidentem Milošem Zemanem o jmenování velvyslanců. Jmenování velvyslanců je ústavní právo prezidenta a Ministerstvo zahraničí zde činí jen přípravné kroky.

Zdeněk Koudelka: Prezident Schwarzenberga nepotřebuje
Foto: Hans Štembera
Popisek: Živé vysílání z divadla Hybernia v Praze přineslo finální utkání Miloše Zemana a Karla Schwarzenberga v boji o Hrad

 

Z ústavy může jmenovat velvyslance prezident i bez součinnosti s ministrem zahraničí. Ta je dána pouhou zvyklostí. I rozhodnutí vlády v této věci se neopírá o žádné ústavní právo, ale jen o zvyklost. Byť je prezidentovo právo podrobeno kontrasignaci, tak i zde není ministr zahraničí určující. Kontrasignace je právo předsedy vlády, ne vlády jako celku. Jednotliví ministři mohou kontrasignovat pouze z premiérova pověření. Navíc premiér Petr Nečas navázal na československou ústavní zvyklost, že předseda vlády kontrasignací ověřuje ústavnost a zákonnost rozhodnutí prezidenta. Nejde o vyjádření premiérova osobního politického souhlasu. Pro jmenování velvyslance je určující prezident republiky a předseda vlády. Tito dva se musí shodnout. Nakolik přihlédnout k názoru ministra zahraničí je na jejich uvážení.

Že pro jmenování velvyslanců je určující prezident republiky, odpovídá i demokratickému principu. Jestliže Miloš Zeman během své kandidatury uváděl, že chce zahraniční politiku státu pojmout i jako podporu domácímu průmyslu a zemědělství na zahraničních trzích a s tímto programem ve volbách zvítězil, je logické, že může jmenování navržených velvyslanců posuzovat s ohledem na to, nakolik jsou schopni realizovat tuto politiku. K tomu má Miloš Zeman demokratický mandát a nemůže mu svou vůli vnucovat Karel Schwarzenberg, který byl v těchže prezidentských volbách poražen. Nesouhlasí-li někdo s politikou hlavy státu, musí v demokracii vyhrát příští prezidentské volby. Též nebude překvapivé, že Schwarzenberg u nového prezidenta narazí stejně jako u prezidenta Václava Klause, pokud bude chtít velvyslance pro Kosovo. Miloš Zeman se před prezidentskými volbami vyjádřil, že byla chyba uznání Kosova vládou Mirka Topolánka. Navíc bylo uznání Kosova dosaženo v rozporu s ústavou, když s ním nesouhlasil prezident, který má ústavní oprávnění zastupovat stát navenek. Rozhodla jen vláda, která takové ústavní oprávnění nemá.

Autor je právník

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

Mgr. Renáta Zajíčková byl položen dotaz

Zajíčková (ODS): Naše školství stojí na rozcestí

Máte svatou pravdu v tom, že na tom naše školství není dobře, ale uvědomujete si, že jste už víc jak 3 roky u moci a pak vlastně jen konstatujete, že je školství na rozcestí? Nemyslíte, že jste pro školství, o kterém jste před volbami tvrdili, jak bude vaší vlajkovou lodí, udělali žalostně málo? Pro...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČEZ: Zájem o plyn pro domácnosti stoupl meziročně o 83 procent, drtivá většina zákazníků preferuje fixaci

11:55 ČEZ: Zájem o plyn pro domácnosti stoupl meziročně o 83 procent, drtivá většina zákazníků preferuje fixaci

Zájem zákazníků o plynové produkty ČEZ Prodej prudce stoupnul. Za listopad a prosinec 2024 se počet …