Praha řeší problémy s romskými válečnými uprchlíky z Ukrajiny, kteří pobývají na Hlavním nádraží. V sále Fantovy budovy je 70 lůžek a dalších 210 lidí může přespávat v přistaveném vlaku.
Podle pražského pirátského primátora Zdeňka Hřiba je ale celý problém mnohem širší. ČTK sdělil, že Praha je, pokud jde o přijímání uprchlíků, přetížená a stát musí najít způsob, jak válečné běžence lépe přerozdělit do krajů, které tak přetížené nejsou.
Čtvrteční MF Dnes se situaci ukrajinských válečných uprchlíků na Hlavním nádraží věnuje obsáhleji a hlásí, že na pět stovek romských válečných uprchlíků čeká, zda jim Česká republika udělí vízum, nebo je pošle na Ukrajinu. Na Hlavním nádraží v Praze mezitím přežívají v nelehkých podmínkách.
„Čaj bez cukru. Půlku jablka, půlku banánu. Jeden chleba. Žádné vízum, žádný kvartýr,“ popsala situaci Hana Lakatošová, romská Ukrajinka. Spí na chodbě, myje se na zdejších záchodech a pokud jde o již zmíněné jídlo, je stejně jako ostatní odkázána na to, co jí přinesou dobrovolníci, kteří kličkují v hale mezi běženci,.
Mezi stovkami provizorních lůžek pobíhají špinavé děti. Na jedné straně mohou vyběhnout k vlakům, na druhé straně k Magistrále. Podle listu je zázrak, že se tu zatím žádnému z romských dětí z Ukrajiny nic nestalo.
„Je to selhání systému. Čirý rasismus. Stát ty lidi rovnou podezřívá, že podvádějí, a deset dnů je nechá napospas na ulici,“ prohlásil jeden z dobrovolníků, mladý muž, který studuje v Amsterdamu a do Prahy přijel cíleně pomáhat lidem na nádraží.
- Další informace naleznete zde
Háček je v tom, že romští Ukrajinci, kteří žijí ve větších počtech u hranic Maďarska a Ukrajiny, využili možnosti nabízené maďarským premiérem Viktorem Orbánem a nechali si vystavit i maďarský pas. Mají tak dvojí občanství. A jelikož je jedno z nich maďarské, jsou oficiálně občany EU a pomoc nabízená válečným běžencům z Ukrajiny se na ně nevztahuje.
Pomocnou ruku by teoreticky mohli najít v Maďarsku. Ale prozatím končí v Praze, odkud do Maďarska prozatím nevyjeli. Nebo se mohou vrátit na Ukrajinu.
Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) se hodlá obrátit na maďarského ministra vnitra a připomenout mu, že by maďarská strana neměla posílat občany s maďarským pasem dál do EU jako uprchlíky.
Další problém řeší podle Hřiba hlavní město i s nedostatkem míst na základních školách. Pokud by se nepodařilo válečné uprchlíky přesunout do jiných krajů a tím jejich děti i do jiných škol, Hřib vidí cestu ve změně legislativy, která by uvedla v život tzv. modulové školy, které by z jeho pohledu pomohly napjatou situaci vyřešit.
- Další informace naleznete zde
MF Dnes situaci na hlavním nádraží označila za „humanitární katastrofu“, ale proti tomu se ohradil Miroslav Kalousek, dnes řadový člen TOP 09.
„Snaha o co nejbulvárnější titulek na hranici šíření poplašné zprávy. Je to humanitární problém a úřady ho řeší. Humanitární katastrofa vypadá jinak. Při ní umírají lidé a pomoc vázne. Buďme trochu zdrženlivější ke zcela nepřípadným termínům,“ požádal na Twitteru.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: mp
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.