Prezident USA Donald Trump má na různá témata mnoho spolupracovníků, ale ti lidé nejsou zcela ve shodě. Někteří mají ostře protičínské názory, ovšem např. Elon Musk v Číně úspěšně dělá byznys. „Politika USA je imperiální, neokoloniální. Trump má tendenci nabrat si toho na sebe moc, pak to nebude zvládat,“ obává se ekonomka Ilona Švihlíková ve vysílání Inovace Republiky. „Představa, že Američané všechno utlučou sankcemi a cly, není úplně realistická, což neznamená, že to nezkusí, minimálně v té první fázi,“ domnívá se Švihlíková.
Začátek velkých změn
Trump podle ekonomky už svým inauguračním projevem ukázal, že po jeho nástupu do funkce nenastane v USA kontinuita, ale velká diskontinuita oproti Bidenovi, což vlastně Trump plní už od prvního dne v úřadu prezidenta. „Ať je to stažení z pařížské klimatické dohody, ať je to zahájení deportace migrantů nebo razantní vyjednávání, já bych řekla spíš vydírání, týkající se Mexika, Kanady. Tohle ukázal už v prvních dnech, ba přímo hodinách. A pokračuje v tom, že některé organizace přestává financovat nebo z nich vystupuje,“ připomněla Švihlíková.
Trumpovo univerzální kladivo

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Naďa Borská