Bývalý vrcholný diplomat a poradce prezidenta Václava Havla Michael Žantovský tvrdí, že je načase, aby se NATO vložilo do situace na Ukrajině, konkrétně v oblasti Černého moře. „Rusko vypovědělo dohodu o vývozu ukrajinského obilí z černomořských přístavů. Potvrzuje tím, že je mezinárodním agresorem, který nerespektuje svobodu námořní plavby v mezinárodních vodách. Možná je načase, aby ji v Černém moři začalo zajišťovat NATO,“ uvedl Žantovský, který je aktuálně zahraničněpolitickým poradcem i současného prezidenta Petra Pavla.
Rusko vypovědělo dohodu o vývozu ukrajinského obilí z černomořských přístavů. Potvrzuje tím, že je mezinárodním agresorem, který nerespektuje svobodu námořní plavby v mezinárodních vodách. Možná je na čase, aby ji v Černém moři začalo zajišťovat NATO.
— Michael Zantovsky (@zantov) July 17, 2023
Ještě dále by ale zašel bývalý europoslanec a poradce prezidenta Václava Klause Jiří Payne, který dokonce navrhuje bombardování Moskvy. „Znovu opakuji, že bychom měli vést veřejnou diskusi o humanitárním bombardování Moskvy. Neříkám, že to máme hned udělat, ale měli bychom se domluvit na podmínkách, za kterých to uděláme,“ navrhuje Payne.
Znovu opakuji, že bychom měli vést veřejnou diskusi o humanitárním bombardování Moskvy. Neříkám, že to máme hned udělat, ale měli bychom se domluvit na podmínkách, za kterých to uděláme.
— Jiří Payne (@JTP07) July 17, 2023
Termín humanitární bombardování je připisován českému prezidentovi Václavu Havlovi, který tak obhajoval bombardování Jugoslávie jednotkami NATO v roce 1999 v průběhu války v Kosovu. Havel použití takového termínu vždy odmítal, kritici postupu Severoatlantické aliance ho začali používat jako vyjádření nesmyslného jednání NATO, které bombardováním srbských civilistů údajně chránilo obyvatele Kosova. Později byl termín používán i pro jiné vojenské intervence zdůvodňované humanitárními důvody.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: jma