Jde o druhý nejtragičtější požár v Česku od roku 1990. V objektu žili muži s mentálním a kombinovaným postižením. Starostka uvedla, že v minulosti se několikrát stalo, že klienti se pokoušeli objekt zapálit. „Náš personál nemá šanci to ohlídat,“ řekla. V objektu byla protipožární čidla, i když tam podle zákona být nemusela. Hořet začalo ve společenské místnosti. Další dvě místnosti jsou lehce prohořelé, ale nejsou zničené. Celý objekt je zakouřený a mokrý.
„Jestli chcete, aby idioti v blázinci (klienti sociálního zařízení pro mentálně nedostatečné) nerozdělávali táborák ve společenské místnosti, znamená to jim nedat sirky do ruky a jejich svobodu se volně pohybovat na nezbytnou míru omezit. To, že pro instalaci požární/kouřové signalizace musí být nový zákon, je neuvěřitelný alibismus zřizovatelů – v tomto případě města Vejprt,“ sdělil k celé věci analytik Štěpán Kotrba.
„Mezi mrtvými a zraněnými není nikdo z pracovníků domova, mezi těmi lehce zraněnými byl jeden policista, který se nadýchal kouře, odjel na kontrolní vyšetření,“ uvedl mluvčí Zdravotnické záchranné služby Ústeckého kraje Prokop Voleník. Další lidé utrpěli jen lehká poranění nebo se nadýchali kouře.
„Ti kluci většinou ještě spali v postelích nebo byli absolutně dezorientovaní, možná pod léky. Dusili se, upadali do bezvědomí. Vynášeli jsme je z budovy v náručí, nebyli schopni jít. Jen dva dokázali vyjít po svých, když je dva hasiči podpírali, ostatní bylo nutné prostě vynést na rukou a běžet pro další,“ říká dobrovolný hasič z Vejprt na Chomutovsku Petr Vodochodský pro dnešní vydání MF Dnes.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef