Anetin příběh tento týden zveřejnila organizace Člověk v tísni i na svém profilu na Facebooku. Skutečných příběhů má v rukávu ale mnohem více. Například: když zemřel otec Lydky J. a matka brzy poté spáchala sebevraždu, přišla dívka do pěstounské rodiny a zjistilo se, že jsou proti ní vedeny dvě exekuce. Obě za jízdu načerno do školy v doprovodu matky. A to z doby, kdy dívence bylo 8 a 12 let. Celková částka dluhu je nyní 28 674 korun – většinu tvoří náklady na exekuční řízení.
Lukáše M. chytil revizor na cestě do školy v první třídě. Byť měl diagnostikovanou závislost na druhé osobě a později i střední mentální retardaci, rodiče se o něj dostatečně nestarali, neboť otec byl v té době ve vězení a matka v azylovém domě. Dopravní podnik přesto obě exekuce nechal od rodiny i přes Lukášův vážný zdravotní i sociální stav vymáhat.
„Kolemjdoucí nechtějí věřit, že se malé dítě může dostat do exekuce. Jak je možné, že za dluhy dětí fakticky neodpovídají rodiče?“ píší na sociální síti pracovníci Člověka v tísni.
Ať okusí vlastní medicínu!
Dluhy „černých pasažérů“ jsou u dětí ty nejčastější. Favoritem je v tomto směru podle Člověka v tísni plzeňský dopravní podnik. Kampaň „útočí“ na city veřejnosti chvíli poté, co byla odvysílána reportáž České televize, která způsobila poprask zjištěním, že na dětských exekucích se přiživovala také advokátní kancelář Daniela Volopicha, manžela modelky Andrey Verešové, která vede nadační fond na pomoc dětem. Volopich je zakladatelem této organizace.
Na profilu jeho advokátní firmy se po spuštění kampaně Zadlužené děti objevují nepříjemné vzkazy, například:
„(…) Budeme to vymáhat po vašich parchantech, ať okusíte vlastní medicínu.“
Svébytně to okomentovala například Alexandra Alvarová, autorka knihy Průmysl lži: „Vodírat děti z chudejch rodin, aby měla Verešová na nový kozačky. To je jako rabování při povodních a okrádání mrtvol.“
Respondentka Renáta Černá pod to například dopsala: „Stejný princip uplatňuje Bureš, a ještě horší. Zamoří zemi jedy a pak provozuje reprodukční kliniku a ženský za to ještě v mnoha případech platí a on by rád měl jistotu od státu.“
Kritika na profilové stránce advokátní kanceláře Daniela Volopicha.
„Každopádně Volopichova právní kancelář by nemohla obchodovat s dětskými dluhy, kdyby jim je Plzeňský městský dopravní podnik neprodával. Chybou je především najímání si nemravně drahých advokátů, když má firma vlastní právní oddělení. Plzeňské dopravní podniky jsou kapitola sama o sobě,“ řekl ke kauze pro ParlamentníListy.cz Daniel Hůle, expert Člověka v tísni pro problematiku zadluženosti.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lucie Bartoš