Jako hosté se za přítomnosti zhruba dvaceti zájemců zúčastnili Petr Honzejk, komentátor Hospodářských novin, senátorka Adéla Šípová (nestraník za Piráty), Martin Rozumek, ředitel Organizace pro pomoc uprchlíkům, Ondřej Klípa z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. Moderovala novinářka Českého rozhlasu Daniela Vrbová.
Uprchlíků nemnoho
„Kromě Ukrajinců je tu nejvíce Afghánců, kteří také žádají o azyl, a pak lidé z Turecka a Egypta. ČR ve svých počátcích v 90. letech byla příjemcem nebo průchozí zemí pro uprchlíky z bývalé Jugoslávie. Po roce 1999 tady byla poměrně silná komunita kosovských Albánců a po nástupu Alexandra Lukašenka to byli také Bělorusové,“ uvedla na začátek půldruhahodinové akce novinářka Vrbová.
Senátorka Šípová k tomu uvedla: „Evropský pakt o migraci a azylu byl přijat, ale zatím ještě neplatí a Česko jej ještě ani nevtělilo do svých zákonů. Tam jde o to, že se všechny země budou podílet, tedy že si každá členská země vezme nějakou část uprchlíků, nebo pokud odmítne, tak bude finančně a nějak materiálně přispívat. Jsem na to zvědavá a nevím, proč se toho politická garnitura bojí. Je to velmi třaskavé téma. Ministr vnitra Rakušan chce, aby tam byli započítáni i Ukrajinci, ale uvidíme, jestli to tak bude. Tím si nejsem tak jistá. Rozhodně to bude zajímavá diskuse.“
„Uprchlíci, to je jen úzká skupina mezi migranty. V politické debatě je to ale totéž a navíc je to takové stereotypní,“ nadhodila problém novinářka Českého rozhlasu.
Unikátní jsme, ale úplně opačně
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajinci
Informace pro ukrajinské občany na území ČR v návaznosti na ruskou agresi na Ukrajině na leznete na oficiálních stránkách MV ČR. MV ČR také pro tento účel zřídilo samostatný portál. Základní informace o ukrajinské diaspoře v České republice naleznete na těchto stránkách.
autor: Václav Fiala