Srbský vicepremiér Aleksandar Vulin zavítal na ruské Ekonomické fórum ve Vladivostoku. A tady ujistil ruského prezidenta Vladimira Putina, že Srbsko vždy zůstane pevným spojencem Ruska.
„Je pro mě velkou ctí, že mám tu čest s vámi mluvit,“ řekl Vulin Putinovi. „Prosím, věřte mi, když říkám, že je to velké povzbuzení pro všechny Srby, ať žijí kdekoli. … Srbsko není jen strategickým partnerem Ruska, Srbsko je také ruským spojencem. To je důvod, proč je na nás tlak ze strany Západu obrovský,“ řekl Vulin.
Agentura AP připomněla, že Spojené státy zařadily Vulina na seznam osob, na které se vztahují proruské sankce spojené s ruským vpádem na Ukrajinu. Srbsko sice ruskou agresi proti Ukrajině odsoudilo, ale k sankcím proti Ruské federaci se nepřipojilo a se zemí dál udržuje přátelské vztahy.
Mluvčí EU pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Peter Stano do Srbska vzkázal, že pokud se balkánská země jednou chce stát členem EU, měla by vnímat, jaký postoj zaujímá Evropská unie a snažit sbližovat své postoje.
Srbsku byl udělen status kandidátské země EU v roce 2012 a od té doby čeká na členství.
„Udržování nebo dokonce prohlubování vazeb s Ruskem v době jeho nezákonné agrese proti ukrajinskému lidu není slučitelné s hodnotami EU a není slučitelné s procesem přistoupení k EU,“ uvedl mluvčí bloku pro zahraniční věci Peter Stano. „Očekáváme, že se Srbsko vyhne prohlubování svých vazeb s Ruskem,“ doplnil.
Na Stanovo vyjádření upozornil i server Moscow Times.
Vulin v komentářích odvysílaných ruskou státní televizí řekl, že „Srbsko nikdy nevstoupí do NATO, nikdy neuvalí sankce na Rusko a nikdy nedovolí, aby byly z jeho území prováděny jakékoli protiruské akce“.
Teď se Vulin vyjádřil a doporučil Stanovi, aby zmlknul. Nepáral se s ním.
„Nevím, čím jménem pan Stano hovoří, když kritizuje mé setkání s prezidentem Ruské federace Vladimirem Putinem, protože se s ním setkal i maďarský premiér Viktor Orbán, aktuálně předsedající EU. Zvláště žádám mluvčího EU, aby nepoužíval termíny jako agrese, mezinárodní právo nebo Charta OSN. Po roce 1999 a agresi NATO vůči Srbsku, po pošlapání Rezoluce Rady bezpečnosti OSN č. 1244 a uznání tzv. Kosova jste ztratili jakékoli právo mluvit o morálce nebo mezinárodním právu. Vaše pokrytectví vyvolává výsměch a znechucení. Jsem hrdý, že jsem měl možnost poznat prezidenta Vladimira Putina a těší mě každé setkání s přáteli Srbska a lídry s takovou moudrostí a integritou. A klidně mě pozvěte do Bruselu, přijedu a pravda, kterou vám řeknu, vám možná nebude příjemná, ale bude léčivá,“ uvedl po kritice z Bruselu Aleksandar Vulin.
Vicepremiéra citoval srbský list Večernje novosti.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Miloš Polák
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.