Pane inženýre, mluvíme spolu ve chvíli, kdy se v Praze koná summit EU. Co by podle vás měli vrcholní politici, kteří se zde sešli, především řešit?
Měli by řešit ty aktuální záležitosti, které v Evropě jsou. To znamená energetická krize a samozřejmě také pádící inflace. To je to hlavní. A ještě jednu věc, kterou ale řešit nebudou. To je, jak se postarat o ukončení konfliktu na východě Ukrajiny.
Když mluvíte o ukončení konfliktu, miliardář Elon Musk představil mírový plán pro Ukrajinu. Z jeho strany padl návrh, aby Ukrajina získala neutrální status a zřekla se Ruskem anektovaného Krymu. Pod dohledem OSN pak navrhuje na anektovaných územích uskutečnit nové hlasování. Co na to říkáte?
Elon Musk doporučil nějaký postup, který je podle mého názoru logický. Ukrajinské vedení by toto nemělo brát na lehkou váhu. Elon Musk je mimořádnou osobností, takto je vnímán ve Spojených státech tou podnikatelskou entitou, zejména moderně uvažujícími manažery a také mladými lidmi, vlastně po celém světě. Je to taková jejich ikona. Takže pokud on mluví o míru a mluví o rozumných podmínkách, tak by to pan Zelenskyj a jeho okolí nemělo odmítat. Nemělo by ho zesměšňovat, nemělo by na něj útočit. Je to člověk, který Ukrajině od začátku konfliktu velmi pomohl. Kdyby nedodal ten komunikační systém, tak by to asi dopadlo špatně.
A jak si postoj vedení Ukrajiny v této souvislosti vysvětlujete? Právě to vámi zmiňované určité zesměšňování…
Myslím, že si tím nepomohli, mezinárodně rozhodně ne. To, že se někteří prosťáčci k nim připojí a budou jásat, když je tato hvězda světového moderního kapitalismu s lidskou tváří zesměšňována, tak to je možné. Četl jsem i některé novináře u nás, třeba v Bakalových Hospodářských novinách. Ale to je velmi neprozíravé a ukrajinské vedení by mělo začít uvažovat realisticky. Putina nejsou schopni vojensky porazit, přes nějaké dílčí úspěchy, které mají. No tak by bylo dobré začít jednat a brát některá fakta jako realitu.
Když odbočím, při našem minulém rozhovoru jste označil za vítěze především komunálních voleb hnutí ANO. Velmi dobré výsledky dosáhlo ANO i v prvním kole senátních voleb. Pak ale přišlo druhé kolo, kde ANO získalo oproti očekávání v podstatě minimum. Jak si to vysvětlujete?
Podle mého názoru ta opozice, myslím tím hnutí ANO, nepřišla s nějakými programovými cíli, které by oslovily veřejnost takovým způsobem, aby ji mobilizovaly jít ve druhém kole k volbám. Takže ta účast byla poměrně nízká. No a v těchto volbách chodí tradičně spíš voliči pravicových stran. Podle mého názoru Andrej Babiš a jeho tým měli trošku více pracovat s průzkumy veřejného mínění a vyvodit z toho některé závěry. Třeba to, že většina lidí si přeje přímé jednání s Ruskem o cenách a dodávkách plynu. To Andrej Babiš vůbec nereflektoval. A nechal si vnutit bojiště v Jihlavě, kde ten výsledek byl krajně nejistý a kromě toho i ta kandidátka kontroverzní. Měl k tomu asi nějaké osobní důvody. Protože upřímně, pokud by prošla ta kandidátka, která byla vlastně obžalovaná s ním, no tak by to byl signál i pro něj, že veřejnost ten soudní spor nějak zpracovala a že i on by mohl v té prezidentské volbě kandidovat. To se nestalo. Takže i on má teď námět k přemýšlení. Ale myslím si, že možnost porazit Vystrčila, pokud by to skutečně chtěl udělat, měl. Kdyby se dohodl s bývalým hejtmanem Vysočiny Běhounkem, který by kandidoval určitě rád jako společný kandidát hnutí ANO a sociální demokracie, který by strčil Vystrčila do kapsy a vystrčil by ho někam na Tchaj-wan.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: David Hora