Předseda německé Křesťanskodemokratické unie (CDU) Friedrich Merz 14. července řekl, že Berlín by měl Kyjevu dodat bojová letadla, aby Ukrajina znovu získala kontrolu nad svým vzdušným prostorem. Německo je po Spojených státech druhým největším vojenským donorem Ukrajiny, ale německý kancléř Olaf Scholz se zdráhá dodat některé klíčové zbraně. Včetně stíhaček F-16. „Věřím, že bychom měli Ukrajině pomoci alespoň obnovit suverenitu nad jejím vlastním vzdušným prostorem,“ řekl Merz ve vysílání ARD. Zprávu převzal i server Kyiv Independent.
Merz zdůraznil, že Ukrajině je třeba pomoct, aby se mohla lépe bránit ruským útokům na energetickou infrastrukturu, i na zařízení typu dětské nemocnice, na kterou Rusové zaútočili před pár dny a při svém rozsáhlém raketovém útoku na různých místech Ukrajiny zavraždili desítky lidí.
Svým kolegům – politikům připomínal, že země jako Nizozemí či Dánsko už se rozhodly stíhačky F-16 Ukrajině poskytnout. „My Němci nemůžeme stát stranou,“ řekl Merz.
Již dříve podpořil návrhy na vyslání německých raket dlouhého doletu Taurus na Ukrajinu, ačkoli Bundestag tento návrh odmítl. Očekává se, že Kyjev obdrží nejméně 79 F-16 z Nizozemska, Dánska, Belgie a Norska. Švédsko údajně zvažuje, že po dokončení programu F-16 poskytne Ukrajině stíhačky Gripen.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Miloš Polák
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.