Program Živel, který má pomoci lidem zasaženým tornádem, přinesl překvapení. Ukázalo se totiž, že pokud někdo využije peníze z pojištění nebo z veřejných sbírek na opravu zničeného domu, stát mu sníží původně přislíbenou dotaci. V programu bylo doslova napsáno: „Maximální podpora se vypočítává jako rozdíl mezi celkovými náklady na obnovu nebo pořízení, výší vyplaceného pojistného plnění, výší jiné podpory státu a příjmem z veřejné sbírky.“ Ministerstvo pro místní rozvoj už přislíbilo změnu.
„Došlo tady k naprostému otočení rolí,“ reaguje známá advokátka Jana Zwyrtek Hamplová, která rychle na problém upozorňovala. Stát má dát jasná pravidla. „Já chápu, že nějaká být musí, ale protože ne vždy musí být tato plošná pravidla spravedlivá, a ne vždy státní podpora může vyřešit a obsáhnout vše, nastupuje pak podpora z veřejných sbírek, které mohou tuto státní podporu znásobit nebo doplnit tam, kde organizátoři sbírky uznají za vhodné. Třeba i tím, že se zaplatí dětem tábory, jako to udělal třeba Ivo Valenta, nebo se koupí důchodcům televize, oblečení… prostě cokoli, co v tu chvíli usnadní smíření se s tak vekou ztrátou někdy všeho. A jsem ráda, že lidé ukázali tak obrovskou solidaritu, protože té podpory se vybralo neskutečně. O to víc mne doslova šokovalo, že si stát o výši veřejné podpory chtěl snížit tu svoji základní a logicky limitovanou pomoc,“ dodala.
Ministryně pro místní rozvoj za hnutí ANO Klára Dostálová ujistila, že podmínka spojená s dary ze sbírek bude odstraněna. Úředníci to podle Dostálové mysleli dobře, ale v konečném důsledku vyzněla tato podmínka nešťastně. „Spornou větu o darech z pravidel vyjmeme. Úředníci to mysleli dobře, ale je to nesmysl, vyvolává to jen nejasnosti. Proto jsem se rozhodla, že navrhnu vládě vypuštění, aby měli lidé jasno a nebáli se. Dary se z dotace odečítat nebudou!“ napsala na sociální síti. V prohlášení pro média Dostálová uvedla, že Ministerstvo pro místní rozvoj nikdy nemělo v úmyslu krátit pomoc státu o veřejné dary. Úřednická formulace podmínek podpory měla podle ministryně technicky usnadnit dodržování pravidel, cílem bylo zabránit proplacení jednoho nákladu dvakrát a předejít problémům, které by žadatelům mohly nastat.
„Já jsem to při prvním přečtení nazvala ‚znárodněním‘ těchto finančních prostředků – a ty uvozovky by tam snad nemusely ani být. A co si o tom myslím? Nemohlo to být psáno nevědomě. Přece vím, co dávám na papír, zvláště v tak důležité věci. Na to ta slova byla prostě jasná. To by to museli psát absolutní amatéři,“ komentuje Hamplová. „Co jediné si podle mého názoru nemuseli uvědomit, to byly ty právní souvislosti. Prostě to zkusili, zda jim to vyjde. Po vlně odporu jim musela dojít i ta právní úskalí – třebaže nikdo jim nemusí sdělovat, co od koho dostal za podporu. Otázka je, co je pro naši zemi horší varianta – že na nás politikové tyto věci zkouší, nebo opravdu zcela ignorují platné právo. Ostatně obdobně je to s těmi covidovými opatřeními – i tady se asi čeká na to, až lidem dojde trpělivost, a zatím se ‚zkouší‘ – co lidi snesou,“ dodala.
Jak rozdělit peníze? Víc přemýšlet
Záležitost dopálila i bývalého poslance TOP 09 Miroslava Kalouska. „Ten text schválila vláda, paní ministryně. Té vládě jste to předložila Vy, žádní úředníci. Je dobře, pokud své selhání napravíte, ale nesvádějte ho na úředníky, je to trapné. Když už to budete spravovat, tak odečítání pojistky je stejně nemravné, jako odečítání darů,“ konstatoval také na sociální síti. Krácení státní podpory o peníze z pojištění čelilo kritice už před schválením programu Živel vládou. Třeba starostka tornádem zasažené obce Hrušky Jana Filipovičová vyslovila obavu, že plátci pojistek se po této zkušenosti rozhodnou se do budoucna dál nepojišťovat.
„Absolutní spravedlnosti asi dosáhnout nelze. Taky jsem zaznamenala názory, že ti, kteří se nepojistili, by neměli dostat nic, a podobně. Myslím si, že taková apokalypsa, jaká byla na Moravě, by podobné argumenty měla škrtnout tam, kde toto škrtnutí má logiku. Je rozdíl, když někdo není léta vůbec pojištěn a pak shoří dům, nebo není pojištěn a přijde plošné tornádo,“ uvedla advokátka. „Na druhé straně sama vím, že řadu starších lidí ani nenapadne, že by měli v průběhu let pojistku navýšit, rozestavěné stavby taky vždy nejsou včas pojištěné, protože mladí počítají každou korunu, v řadě pojistek žádné tornádo není, a na pojistné není nárok…“ dodala.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
COVID
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: Daniela Černá