„Pohádky.“ I Pehe bourá listopadový mýtus. Ale trochu jinak

17.11.2024 7:55 | Monitoring

V rámci dnešního 35. sametového vzpomínání nabídl politolog Jiří Pehe trochu jiný výklad listopadových událostí, než uslyšíme od řady politiků a také z médií. Podle něj si falešně připomínáme, že jsme společně porazili komunisty. „Motiv revoluce je totiž předně nástrojem, jenž hráčům, jako byli Klaus a Zeman, umožnil pěstovat demokracii na normalizačním základu. Uvědomme si to už,“ píše Pehe ve svém textu pro Deník Referendum. Zároveň varuje před úpadkem demokracie, kterou vystřídá „měkké autoritářství“.

„Pohádky.“ I Pehe bourá listopadový mýtus. Ale trochu jinak
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Pehe

„Po třiceti pěti letech už se víceméně ustálila interpretace, že si národ pád komunismu vybojoval. Z veřejné diskuse už v podstatě zmizely ‚kazisvětské‘ výklady, že porážka komunistického režimu národu zdemoralizovanému vpádem sovětských vojsk v roce 1968 a následnou érou normalizace tak trochu spadla do klína bez většího přičinění většiny občanů,“ uvádí Pehe s tím, že převážil rádoby antikomunistický výklad tehdejších dějinných událostí, jak se lidé většinově vzbouřili proti komunistické diktatuře. A varuje před nástupem autoritářství

„Hlavní proud české společnosti si prostě po roce 1989 vytvořil cosi jako pohádku, jíž se usilovně drží a kterou v době výročí sametové revoluce vypráví stále znovu,“ pokračuje Pehe. „V této pohádce většina lidí pod zlým režimem trpěla, přála si jeho konec, a když konečně přišel, pustila se do budování liberální demokracie a tržního hospodářství. Staly se chyby, ale svobodu a demokracii, které si většina národa vybojovala, máme dodnes, protože je národ chce.“

Do veřejné diskuse nebyly přijímány alternativní historické pohledy, které poukazovaly zejména na to, že každodennost v době normalizace se tolik nelišila od té po roce 1989 a že většina národa si s sebou přinesla z minulé éry do nových poměrů způsoby myšlení a chování, které bylo velmi těžké nahradit jinými, pro demokracii zásadními. To chce ovšem dodnes slyšet jen málokdo.

„Výročí pádu bývalého režimu by mohlo být vhodnou příležitostí nejen k oslavám, ale také ke kritickému pohledu na to, co se opravdu stalo v listopadu 1989. A na to, co a proč se během transformace společnosti po roce 1989 nepodařilo,“ míní Pehe.

Pak bychom dle jeho názoru mohli lépe pochopit, že současné průzkumy stranických preferencí ukazují, že téměř šedesát procent lidí chce ve volbách v příštím roce volit „antisystémové vůdcovské strany, jako jsou ANO, SPD, PRO, Trikolora, KSČM, Přísaha nebo Motoristé“.

„Nebude snadné liberální demokracii v příštích volbách udržet. Její úpadek přitom nenastane formou návratu totalitních praktik, čímž demokratické strany dlouho strašily ve své antikomunistické rétorice, když varovaly před návratem komunistů, ale formou ‚měkkého autoritářství‘, které se bude opírat o mnohé z mentálních stereotypů normalizační éry, s nimiž jsme se po roce 1989 odmítli utkat,“ zakončuje Jiří Pehe svůj komentář k výročí 17. listopadu 1989.

Dějištěm oslav bude jako tradičně Praha a Národní třída. Akce upomínající na 17. listopad 1989 se budou konat i na Václavském náměstí a na Vyšehradě. Program k výročí pádu komunismu chystají i v Brně a v dalších městech.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Natálie Brožovská

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Odvolání Hřiba

Pane Nachere, nemyslíte, že už je opravdu na čase odvolat Hřiba? Sice jste v opozici, ale podle mě by se k vám přidal i někdo z koalice, a pokud ne, tak se jen potvrdí, že takovým lidem jde jen o korýtko, protože je více než jasné, že je Hřib totálně nekompetentní a navíc nedůvěryhodný a dost možná ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

"měkké autoritářství.... " říká Pehe, jehož znalosti jsou stejně pofidérní jako Fialovy ( oba politologové), Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusemravní bahno , 17.11.2024 8:48:10
Pehe by měl strávit jeden pracovní den s Foltýnem nebo na ústředí KRITu, aby věděl, co je to "pěstovat demokracii na normalizačním základu". Nevzdělaný Pehe by koukal, co jsou to "normalizační opatření". Měl by si přečíst odůvodnění "sanitárního kordonu" v Evropském parlamentu od Ursuly von Leyen a další úkroky k totalitě, kterými je liberálně demokratická politika prolezlá naprosto beznadějně a musí být nahrazena lepší, inovativní politikou, má-li evropská civilizace přežít. To své "měkké autoritářství" ať vytřepe a schová do poklopce, nikdo už není na blbé řeči zvědavý. Prohráli všechno, ale svými chybami, lepševici.

|  7 |  0

Další články z rubriky

Okupovaný Betlém? Feministický magazín popřál „čtenářstvu“ jiné Vánoce

22:09 Okupovaný Betlém? Feministický magazín popřál „čtenářstvu“ jiné Vánoce

„Letošní Vánoce by pro nás měly být připomínkou toho, že jejich skutečnou podstatou nejsou fronty na…