Horálek se na svém twitteru vyjádřil k válce na Ukrajině, Že ho děsí, jak i pouhé volání po hledání mírových řešení války na Ukrajině je interpretováno jako ruská propaganda. „Vidím, jak roste nadšení z boje, jako by to byl sport. Kataklysma války ho vyléčí, ale to už bude pozdě. Kromě zbrojních koncernů je tohle zlem pro nás všechny,“ vyjádřil své obavy.
Děsí mě, jak i pouhé volání po hledání mírových řešení války na ???? je zhusta interpretováno jako ruská propaganda. Vidím, jak roste nadšení z boje, jako by to byl sport. Kataklysma války ho vyléčí, ale to už bude pozdě. Kromě zbrojních koncernů je tohle #zlo pro nás všechny.
— Martin Horálek (@horalek_martin) October 12, 2022
„Tohle není mentalita hledání mírové dohody, ale kladení ultimát jedné straně. Jinými slovy, tohle není cesta k míru, ale jen k další eskalaci násilí,“ dodává Horálek v dalším tweetu.
Tohle není mentalita hledání mírové dohody, ale kladení ultimát jedné straně. Jinými slovy, tohle není cesta k míru, ale jen k další eskalaci násilí.
— Martin Horálek (@horalek_martin) October 12, 2022
V tomto kontextu poukazuje na některé nadšené reakce z poničení Kerčského mostu, který spojuje Rusko s anektovaným Krymem: „Když jsem viděl, jak tu lidé aplaudují, že Ukrajinci poškodili most, kroutil jsem hlavou. Říkal jsem si – a co jako čekají, že se teď stane? Tohle je stále šílenější spirála, která vede do války,“ dodává s tím, že stejné to bylo například v roce 1938 v mnoha evropských zemích.
Když jsem viděl, jak tu lidé aplaudují, že Ukrajinci poškodili most, kroutil jsem hlavou. Říkal jsem si - a co jako čekají, že se teď stane? Tohle je stále šílenější spirála, která vede do války. Stejné to mimochodem bylo třeba v roce 1938 v mnoha zemích Evropy...
— Martin Horálek (@horalek_martin) October 12, 2022
Jako odplata po poškození Kerčského mostu pak přišel bezprecedentní ruský raketový útok na ukrajinskou energetickou infrastrukturu i na civilní cíle.
To vše Horálek vnímá jako nic jiného než předzvěst konfliktu globálního charakteru: „Po útoku Ukrajiny na most a po odvetě Ruska jsme zase o něco blíž globálnímu konfliktu,“ pokračuje Horálek.
Nerozumí podle svých slov tomu, že se dosud na politické scéně neobjevil žádný státník, který by skutečně v době války hledal mírové řešení: „A na obzoru stále nevidím žádného státníka, kromě papeže Františka, který by hledal mír, který by se snažil za každou cenu vystoupit ze spirály smrti a volal po jednáních, nikoli po boji,“ všímá si Horálek.
Po sobotním útoku ???? na most a dnešní odvetě ???? jsme zase o něco blíž globálnímu konfliktu. A na obzoru stále nevidím žádného státníka, kromě @Pontifex, který by hledal mír, který by se snažil za každou cenu vystoupit ze spirály smrti a volal po jednáních, nikoliv po boji.
— Martin Horálek (@horalek_martin) October 10, 2022
K jeho pohledu se nesouhlasně vyjádřila moderátorka končící v ČT Světlana Witowská, a sice, že Ukrajinu je ve válce zapotřebí i nadále vojensky podporovat. V opačném případě se obává opakování obdobné situace, jakou byl vpád vojsk Varšavské smlouvy na území Československa v roce 1968.
„Dovolím si oponovat. Nejsem nadšená z žádné války, ale tuhle si vybral a začal Putin. A je pouze na Ukrajině, kdy, s kým a o čem bude chtít jednat. Ukrajina se jen brání ruské agresi, hájí svojí svobodu. A v tom jí přece musíme podpořit. Rok 68 by měl být pro všechny varováním,“ kontrovala Světlana Witowská názoru Martina Horálka.
Dovolím si oponovat. Nejsem nadšená z žádné války, ale tuhle si vybral a začal Putin. A je pouze na Ukrajině, kdy, s kým a o čem bude chtít jednat. ???? se jen brání ruské agresi, hájí svojí svobodu. A v tom jí přece musíme podpořit. Rok 68 by měl být pro všechny varováním.
— Světlana Witowská (@SvetlanaWit) October 12, 2022
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: nab