„Půl milionu od Pavlova sponzora.“ Matěj Stropnický: Jak se vyrábí analytička dezinformací

15.02.2024 4:44 | Komentář

Matěje Stropnického, někdejšího předsedu Strany zelených, zaujalo, jak se v Českém rozhlasu mluvilo o „ruských dezinformacích“. A to, jak se co říkalo, ale i kdo to říkal. Od osoby Veroniky Víchové se dostal k Centru pro informovanou společnost. A lidem z Evropských hodnot. A miliardáři Bartovi, který do tohoto centra „nalil“ půl milionu korun. Což nebyl zdaleka jediný projekt, kterému poskytl finanční injekci, sponzoroval například kampaň Petra Pavla. Ale zaměřil se také na to, jak si taková analytička buduje reputaci, než je v médiích pečená vařená.

„Půl milionu od Pavlova sponzora.“ Matěj Stropnický: Jak se vyrábí analytička dezinformací
Foto: Podcast Náměstí Míru
Popisek: Matěj Stropnický

Při mytí nádobí nebo při vaření občas poslouchám Český rozhlas Plus. V pondělí jsem tak večer v repríze slyšel část jeho nejposlouchanějšího podcastu Vinohradská 12, kde byla na téma vládního boje s dezinformacemi hostem vedoucího podcastu Matěje Skalického analytička Centra pro informovanou společnost Veronika Víchová.

Když jsem nádobí domyl, pořad jsem si pustil znovu a pořídil přepis následující části (začíná v čase 13.43 pořadu). Omlouvám se za délku citace, ale je nutná, chceme-li být přesní:

Skalický: „Ty ruské zpravodajské služby mě zajímají. Znamená to tedy, že když se dočítám v těch informacích BIS, že proruské síly se měly snažit navázat kontakty i s pořadateli protivládních demonstrací, znamená to, že až takto daleko mohou sahat chapadla ruských zpravodajských služeb? Že v tom mohou být zapletené?“

Víchová: „Zapletené v tom být zcela jistě mohou, ty konkrétní aspekty, jak to probíhalo, my neznáme, ty Bezpečnostní informační služba nezveřejnila, ale vlastně by bylo zvláštní, kdyby se o to nepokusily, protože tohle je přesně to podhoubí, vůči kterému oni většinou směřují, na které cílí, a jsou to lidé, kteří si budují nějaký vliv ve společnosti, kteří ovlivňují názor té společnosti, a my jsme vlastně viděli během těch demonstrací vcelku zjevně, že řada těch požadavků, které oni měli, tak přesně konvenovala s těmi ruskými zájmy v Evropě. Řada těch, kteří mluvili na těch demonstracích, tak zastávala až jako radikálně proruské názory, a pravdou je, že i mezi těmi účastníky těch demonstrací se objevovali lidé s nějakými proruskými symboly, ač si myslím, že většina z nich jenom přišla vyjádřit nějaký nesouhlas nebo frustraci s vedením té země a s tou vládou.“

Jak Český rozhlas bojoval s dezinformacemi tím, že je sám šířil

Ani moderátor, ani analytička posluchačům nesdělili, ze které zprávy BIS čerpají, natož aby ji citovali. Zřejmě jde o Výroční zprávu BIS za rok 2022, protože za loňský rok zpráva není ještě k dispozici. Věta, o které je nejspíš řeč, zní ve zprávě BIS takto: „Ve specifických případech pak Rusko využilo spřízněných osob, aby skrze demonstrace prosazovalo jemu konvenující témata v informačním prostoru EU.“ Případně může jít ještě o tuto pasáž: „Intenzivně pak (proruští aktivisté, pozn. aut.) šířili narativy konvenující ruské propagandě a v průběhu roku propojovali své aktivity s dalšími antisystémovými aktéry. Prolínání proruských narativů s dalšími společenskými tématy vyvrcholilo protivládními demonstracemi v druhé polovině roku 2022, na nichž vystoupili rovněž někteří proruští aktivisté.“

Nic se zde ovšem nepíše o tom, že by „proruské síly se měly snažit navázat kontakty i s pořadateli protivládních demonstrací“, jak se prý „dočítá“ v citaci z pořadu výše moderátor Matěj Skalický. Zpráva mluví o „spřízněných osobách“, případně o „aktérech“, nikoli o pořadatelích demonstrací. Spřízněná osoba může být třeba novinář, který o demonstraci referuje, aktérem je třeba její účastník s velkým dosahem na sociálních sítích nebo i jednotlivý řečník některé z demonstrací. Není to však v žádném případě pořadatel, jak dezinformuje moderátor ČRo Plus Skalický. Kdyby tomu tak bylo, jistě by o tom BIS referovala. A to je dost podstatné, protože pokud by pořadateli protivládních demonstrací byli lidé prokazatelně napojení, nebo dokonce ovládaní ruskými zpravodajskými službami, byly by i tyto protesty významně dehonestované. BIS však nic takového netvrdí, tvrdí to jen Matěj Skalický. BIS pouze poukazuje na to, že na těchto demonstracích vystupovali i lidé šířící proruský narativ. Kdybych analogicky napsal, že v Českém rozhlase působí, a dokonce na vedoucí pozici, dezinformátor Matěj Skalický, ještě by to neznamenalo, že je kvůli tomu celý Český rozhlas dezinformačním médiem.

BIS: Na vznik a vývoj protestního hnutí v ČR nicméně Rusko nemělo přímý vliv

Na dezinformaci v otázce kupodivu ovšem odbornice na dezinformace Víchová nezareagovala jejím vyvrácením, ale naopak čirou spekulací: „Zapletené v tom (ruské zpravodajské služby, pozn. aut.) být zcela jistě mohou“, „ty konkrétní aspekty, jak to probíhalo, my neznáme“, „ale vlastně by bylo zvláštní, kdyby se o to nepokusily“. Pominu teď analytickou hodnotu výrazu „zapletené“ a nebudu paní analytičku chytat za slovo, neboť je zřejmé, že Víchová neví o zapojení ruských zpravodajských služeb do protivládních demonstrací vůbec nic konkrétního a ve své analytické poctivosti to sama přiznává. Jenomže kupodivu nenásleduje rázné utnutí jakýchkoli spekulací a osobních vývodů, ale naopak – následují samé spekulace a osobní vývody. Na demonstracích byly totiž podle Víchové formulovány „požadavky, které konvenovaly s ruskými zájmy“, zaznívaly „proruské názory“ a objevovaly se „proruské symboly“. Analytička neuvádí, které zájmy, názory či symboly to byly, a moderátor se jí na to neptá, oběma je to nejspíš jasné.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jaroslav Polanský

Miroslava Němcová byl položen dotaz

ODS

Dobrý den, vždy jsem ODS považovala za pragmatickou stranu. Bohužel v poslední době mám čím dál víc pocit, že se stáváte populistickou stranou. Viz třeba slib Fialy o tom, jak budeme mít za 5 let platy jako v Německu nebo to jeho video s Nuttelou. Můj dotaz zní. Opravdu chcete dělat takovou populist...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Výborný článek, děkuji., Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseBedřich B. , 15.02.2024 10:09:13
Rád čtu články pana Stropnického (toho současného). Já na to, abych poslouchal takové pořady nebo četl různé výplody v novinách, nemám čas. A ani trpělivost. To, co se dnes děje na mediální scéně, v politice a na sítích, mě připomíná padesátá léta (aspoň to, co jsme se o nich dozvěděl - není to zkušenost osobní). Ne mnoho těch, kteří stojí v pozadí, tahají za nitky, určují směr a mají se z toho dobře. Ti vědí moc dobře, co činí. Pak celkem hodně takových, kteří tomu, co se píše a říká, věří. Naprosto nekriticky. V osmdesátkách jsme se jako studenti hádali, diskutovali, ozývali se stanoviska pro i proti. Ale nepamatuji se, že by ty diskuze nebyly tolerantní. Nakonec jsme to zapili pivem a bylo zase dobře. Dnes diskutovat? V tomto směru se cítím být více nesvobodný dnes, než tehdy. Prostě jsme se opravdu dostali na pokraj padesátek a je otázkou, kam se to všech pohne. Ale buďme optimisty. Nicméně mladá generace by si měla uvědomit, že to, co se dnes děje, není ani tak budoucností mou a mé generace, ale budoucností jejich. A vzhledem k tomu, že se toto děje v celé Evropě a v části Ameriky, není kam prchnout. Hlavně ti mladí si to vyžerou až do dna.

|  13 |  0

Další články z rubriky

Fiala občanům: Slíbili jsme rok naděje a slib splnili. Teď bude rok rozhodnutí

20:50 Fiala občanům: Slíbili jsme rok naděje a slib splnili. Teď bude rok rozhodnutí

Příští rok podle premiéra Petra Fialy (ODS) rozhodne, zda si Češi budou věřit a pomáhat si, nebo se …