V členských státech EU si stovky milionů lidí volí své zástupce do Evropského parlamentu. V Česku se již volební místnosti uzavřely, ale v jiných zemích se volí až dnes. A zatímco v Česku jste si mohli zvolit i stranu, která se odvolává na marťany, v dalších státech EU si můžete zvolit podobné zvláštní strany.
V Německu jste mohli hlasovat pro „Stranu pro výzkum konvenčního lékařského omlazení“. Chce zkoumat věčný život („Kde chceš žít za 800 let?“). Vedle toho můžete v Maďarsku zvolit i stranu s dvouocasými psy. Slibuje voličům věčný život a pivo zdarma.
O těchto a dalších podobných bizarních stranách informuje server německého deníku Bild.
Ve Španělsku zase jedna strana, konkrétně „Escaños en Blanco“, říká, že v žádném případě nebude zastupovat své voliče. „V případě úspěchu ve volbách vyhlašuje okamžité seberozpuštění. Cílem strany (v překladu ,prázdná poslanecká křesla') je zviditelnit blok nevoličů – prostřednictvím prázdných míst,“ napsal deník Bild.
Ve Švédsku lidé mohou dát hlas i straně s názvem „Více golfu, méně trablů“.
Americká nezisková organizace National Public Radio (NPR) upozorňuje, že přes možné kontroverzní strany, které lze v členských státech EU volit, jde v těchto evropských volbách o hodně. Především evropští zemědělci by prý mohli notně zamávat politickým fungováním Evropské unie.
Dokládá to příběh Antonyho Lee z německé spolkové země Dolní Sasko, který spoluorganizoval protesty farmářů proti Green Dealu. Tento muž kandiduje do parlamentu a NPR podotkla, že tento farmář rozjel YouTube kanál, na němž získal přes 24 milionů zhlédnutí.
„Každé tři dny přelétají satelity nad naším majetkem, našimi poli,“ prozradil Lee a ukazuje na oblohu. „A pak si každý farmář musí stáhnout aplikaci a dostáváme zprávy, které říkají: ‚Na vašem poli v ten a ten den není něco v pořádku. Vyfoťte se a pošlete nám tento obrázek.‘ Tak šílené to teď začalo být. … Pokud vám satelitní snímek ukáže nebo ukáže vládě, že něco není v pořádku, takže když řeknete, že pěstujeme pšenici a (místo toho) pěstujete kukuřici, automaticky jim to pošle zprávu, že je něco špatně.“
Podle údajů společnosti Verisk Maplecroft, která se zabývá údaji o rizicích, letos zemědělci ve všech částech Evropy uspořádali více než 4000 protestů, což je o 300 % více než v loňském roce. Jedny štve Green Deal, druhé dovozy zemědělské produkce ze zemí mimo EU, např. z Ukrajiny, a třetí vytáčí snižování nebo rušení zemědělských dotací.
Dovoz ze zemí mimo EU sráží ceny a zemědělci začínají mít v zemích EU finanční problémy.
„Chci říct, že v případě evropských farmářů mluvíme o relativně malých farmářích, kteří jsou dobří ve svém zemědělství,“ uvedl Alan Matthews, bývalý profesor evropské zemědělské politiky na Trinity College v Dublinu. „Nyní je ale žádáme, aby byli – kromě farmáře a samozřejmě finančního manažera –, aby byli částečně ekology a částečně ochránci přírody. … Musí vědět, jak ovlivňují emise skleníkových plynů. Existuje tedy celá řada dalších povinností, požadavků, chcete-li, které od farmářů požadujeme,“ pokračoval.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Miloš Polák
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.