Kim čong un poslal korejské ženy na Ukrajinu jako Putinův kanonenfutr. Tento titulek šíří web britského deníku Daily Mail. Článek vydaný v úterý ve 12:32 už ale na webu není.
Důvodem může být fakt, že v článku a přiložené fotografii britský web, konkrétně autoři Will Stewart a Miriam Kuepperová, nejspíš šířily nepravdivé informace.
Pozornost internetových komentátorů přilákala hlavně titulní fotografie, na které byly vyobrazeny dvě příslušnice severokorejské armády v plné polní. U toho byla menší fotografie Vladimíra Putina se severokorejským vůdcem.
Popisek u fotografie tvrdil, že byla pořízena v „Železnogorsku, Kurský region, území momentálně okupované Ukrajinou“.
????????????!??? BREAKING: DAILY MAIL PUBLISHES FAKE ABOUT NORTH KOREANS!
— Lord Bebo (@MyLordBebo) December 4, 2024
I added the original picture. pic.twitter.com/uNDloeVBde
Daily Mail article ("Kim Jong Un sends North Korean women to fight in Ukraine") with the altered image has now been removed. Link now redirects to Daily Mail home page. No apology or explanation.
— Alex Christoforou (@AXChristoforou) December 4, 2024
They AI altered a video from 2023 of Russian twin sisters Zhenya and Sasha, made… https://t.co/hbGIXxDmiS pic.twitter.com/KBrwbsrVav
Stačila ale chvilka hledání, aby se zjistilo, že fotografie původně pochází z roku 2014. Nešlo navíc o fotografii, ale o screen z dvouminutového videa. A k dovršení všeho na fotografii vůbec nebyly korejské vojačky, ty byly do obrázku dodělány lehkou retuší obličejů pod přilbami. Jinak se shodoval postoj, oblečení i pozadí lesa.
„Já vím, že se říká, že všichni Asiati vypadají stejně, ale tohle fakt nejsou stejné osoby,“ poznamenal jeden z diskutujících na síti X.
Další poznámky byly o vládní propagandě, kterou už dělají naprostí idioti.
„A pořád si myslíme, že hlouběji už nemůžou klesnout,“ padlo také na síti.
Účast vojáků ze Severní Koreje na ukrajinské vojenské anabázi Ruské federace má podle západních médií probíhat od konce října. Moskva ani Pchjongchjang to nikdy nepotvrdily. Na konci listopadu měl ale severokorejský vůdce slíbit Vladimíru Putinovi v této akci dlouhodobou podporu.
Západní média psala, že by měli být nasazeni právě v Kurské oblasti. USA a Ukrajina odhadují, že by jich mělo být přes deset tisíc. Po sociálních sítích se šířily i historky o tom, jak se Severokorejci Ukrajincům vzdávají a jsou ohromeni jejich proviantem.
Televize CNN zase šířila informace z údajně zachycené komunikace, ve které se ruští vojáci ptají: Co s nimi sakra budeme dělat?. Web dodával, že asi třináct tisíc vojáků se ve výcvikových táborech na východě Ruska mělo naučit v ruském jazyce základní pokyny jako „střílej“ nebo „zaujmi pozici“.
Že může být komunikace problémem, to českému webu Aktuálně.cz povrdil i vojenský analytik Vojtěch Bahenský.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Jakub Vosáhlo
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.