„Tady jsou nějaké užitečné weby.“ V Brně vzdělávali. Můžete hádat, koho doporučili

22.02.2023 16:00 | Reportáž

Digitálně zpracované postavy, upravené fotky, falešné zprávy. „Fotky se dají upravovat dlouho, teď už ani video není průkazné. Asi bude platit jen to, co člověk vidí na vlastní oči…“ Lektoři v centru Brna se pustili do mediálního vzdělávání veřejnosti a radili, jak nenaletět na falešnou zprávu.

„Tady jsou nějaké užitečné weby.“ V Brně vzdělávali. Můžete hádat, koho doporučili
Foto: Daniela Černá
Popisek: falešná zpráva

Mediální vzdělávání pokračovalo v Brně přednáškou pro veřejnost s názvem Jak nenaletět na falešnou zprávu. Přednášející hovořili o tom, že mediální sdělení se rozdělují na zprávy, komentáře, reklamní nebo PR články, přičemž popisovali, jak by tato sdělení měla vypadat.

Pak jsou ale i „falešné zprávy“, které obsahují nepravdivé informace za účelem oklamání lidí, šíří se záměrně s cílem ovlivnit rozhodování nebo názory jejich příjemců, často jejím autorům přináší osobní prospěch. „U zpráv musíme ověřit, jestli je správná, nebo falešná, často se používá vyjádření dezinformace,“ uvedl přednášející. „Účelem šíření takových zpráv může být i vyvolávání strachu a paniky ve společnosti.“ Falešných zpráv je několik druhů. Např. hoax – poplašná řetězová zpráva, šířená především e-mailem nebo na sociálních sítích, obsahuje šokující sdělení a často následuje výzva k přeposlání zprávy dalším příjemcům.
Pokud si člověk není jistý, jestli to, co mu přišlo, je hoax, nebo ne, je dobré využít stránku Hoax.cz, kde najdete často i vyjádření odborníků.

Součástí přednášky byly i ukázky hoaxů, informace například o tom, že WhatsApp byl zpoplatněn, nebo výzva k rozbíjení dveří automobilů, pokud je uvnitř domácí mazlíček. 
Ukazovali i příklad hoaxu o tom, že Lidl rozdává kupóny, samozřejmě po kliknutí na určitý odkaz by se majitel nestačil divit. V té chvíli je dobré ověřit skutečnou adresu firmy.

Dále se objevuje phishing, a to je podvodný e-mail, který se z uživatelů snaží vylákat důvěrné informace, většinou přístupové údaje k různým účtům, např. bankovnímu. 

Loterie jsou podvodné e-maily, které obsahují oznámení o výhře v loterii a z uživatelů se snaží vylákat peníze zaplacením manipulačního poplatku. „Banky nikdy nebudou posílat e-mail s nějakým odkazem nebo abyste se přes nějaký e-mail přihlásili do banky,“ upozornili přednášející. Pak totiž se do systému může dostat vir, který monitoruje všechny znaky a mezitím si vyhledá i vaše heslo. I k tomu ukázali přednášející pár příkladů, kdy ukazovali důležitost ověření skutečného e-mailu banky.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

životní úroveň

Životní úroveň se nám snižuje už roky, tato vláda s tím nic nedělá, ale co jste udělali nebo hodláte dělat vy proto, aby se zvýšila?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ve světle Ukrajiny přišlo svědectví o Joeovi Bidenovi. A varování

9:43 Ve světle Ukrajiny přišlo svědectví o Joeovi Bidenovi. A varování

Analytik zabývající se průzkumy veřejného mínění Nate Silver má za to, že končící prezident Joe Bide…