„Tady mě nenávidí, zahraničí ne.“ Byla u záchrany migrantů, naříká na ČR a Slovensko

23.06.2021 10:56 | Zprávy

V rozhovoru pro projekt HateFree Culture se slovenská novinářka Sára Činčurová svěřila, jaké to je být na lodi, která ze Středozemního moře zachraňuje migranty. Popsala, jak migranti v Libyi trpí a proč riskují cestu přes moře, která může skončit smrtí. Takové utrpení podle ní nikdo předstírat nemůže. A nechápe postoj Čechů a Slováků k migrantům a k organizacím, které je zachraňují. „Ti lidé uráží uprchlíky, píšou o nich, že jsou to opice, chtějí nás poslat do vězení, potrestat, píší mi, jak mě nenávidí," svěřila se v rozhovoru.

„Tady mě nenávidí, zahraničí ne.“ Byla u záchrany migrantů, naříká na ČR a Slovensko
Foto: Repro Facebook
Popisek: Slovenská novinářka Sára Činčurová

Činčurová působila na lodi Sea Eye 4, která operovala na tzv. prostřední Středozemní cestě, tedy u břehů Libye. Migranti z Libye prý utíkají před mučením a před pobytem v detenčních centrech, před válkou probíhající v Libyi a ženy před opakovaným znásilňováním. „My jsme na moři, v tzv. libyjské pátrací zóně v mezinárodních vodách zachránili 408 lidí, z toho 406 jen v průběhu dvaceti hodin," řekla novinářka a dodala, že to bylo z celkem šesti člunů v nouzi.

Zmínila, že koronavirus v situaci v podstatě nehraje roli, lidé utíkají před týráním a mučením a jsou si vědomi toho, že riskují život. V roce 2021 počet migrantů dle novinářky stoupl, minulý rok se prý utopilo „jen" 300 lidí, tento už údajně 826.

„Ti lidé musí vyplout v noci, aby nebyli zachyceni pobřežní stráží a vráceni nazpět. Jedna žena, kterou jsme zachránili, mi tu situaci popsala. Museli čekat dva dny na břehu moře a bylo jich tak moc, že se snažili snížit svoji váhu tím, že nejedli. Takže tam byli dva dny i s dětmi, byli všichni hrozně vystrašení. A potom všechny ty čluny, které my jsme zachránili, byly přeplněné," uvedla.

Sama viděla migranty používat jen dřevěné čluny, ale ví i o používání gumových člunů. Oba typy jsou podle ní nebezpečné pro plavbu ve Středozemním moři. Působili přibližně 80 mil od pobřeží Libye, tedy migranti byli na moři, když se s nimi setkali, buď den a půl nebo dva dny, dokonce tři. Připomněla, že nebezpečné nejsou jen vlny na moři, ale i sluneční žár a nedostatek pitné vody.

„V tom člunu je voda, v tom člunu velmi často teče benzín, na těch člunech nejsou toalety, takže tam lidé musí i močit a sedí tam v takové směsi hrozné vody a mají popáleniny a poleptanou kůži, čili absolutně strašné a sedí tam několik dní," popsala hrozné podmínky na člunech. Zachycení pobřežní stráží se prý migranti bojí nejvíc, protože budou navráceni zpátky do Libye, kde je podle Činčurové mučí a zotročují, zvláště černochy. Novinářka řekla, že neví, kde migranti čluny berou, protože prý organizace Sea Eye není s lidmi v Libyi v kontaktu. Ale podle jejích zkušeností se jedná o čluny té nejnižší kvality, které jsou nejlevnější.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kas

plk. Ing. Zdeněk Nytra byl položen dotaz

změna kurzu

Dobrý den, chápu vás dobře, že vy nemáte problém s tím, když ODS ústy jejího předsedy dává nereálné sliby? V čem se ale pak lišíte od populistů, kterých je v parlamentu dost? Co se stalo s kdysi pragmatickou stranou, která hájila zájmy živnostníků a byla i racionální a často oprávněně kritická k EU,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kreml zaplatí. Lipavský v ráži po raketách na Kyjev

18:23 Kreml zaplatí. Lipavský v ráži po raketách na Kyjev

Páteční raketový útok na hlavní ukrajinské město Kyjev poničil i České centrum. Podle ministra zahra…