Podle Ludvíka nelze z vojenského hlediska poslat Ukrajině nic, co by mohlo zásadně změnit „vojenskou realitu“. Dobře to podle něj popisuje analýza Samuela Charapa, vedoucího politologa a obranného analytika Rand Corporation, na serveru Foreign Policy.
Charap v této analýze shrnuje, že vojenská pomoc Ukrajině nyní bude mít na výsledek krize přinejlepším okrajový vliv. „Pomoc partnerovi Spojených států, kterému hrozí agrese, může být morálně ospravedlnitelná. Ale vzhledem k rozsahu potenciálního ohrožení Ukrajiny a jejích sil je nejúčinnějším způsobem, jak může Washington pomoci, pracovat na nalezení diplomatického řešení,“ píše v závěru své analýzy Charap, přičemž upozorňuje, že vojenské řešení situace je dosti nevhodné.
Ludvík to komentuje s poukazem, že má Rusko výrazně silnější armádu kombinující všechny druhy zbraní.
Z vojenského hlediska nelze poslat nic, co by mohlo zásadně změnit vojenskou realitu. Nemusíte souhlasit se vším, ale dobře to popisuje https://t.co/80oXKnTSCK
— Jan Ludvík (@nuclearJan) January 22, 2022
„Ukrajinská armáda se hodně zlepšila, ale je menší a má několik významných mezer, protože je postavená na válku na Donbasu,“ poukazuje.
Na okupovaném Donbasu podle něj při bojích proti proruským separatistům Ukrajinci čelí pouze převážně lehkým zbraním s dělostřelectvem a obrněnou jednotkou, kterou „jim Moskva poslala a zamaskovala, aby vypadala, že ji při povstání získali ze skladu ukrajinské armády“.
„Ukrajina na Donbase nebojuje proti ruské armádě. To neznamená, že na Donbase ruští vojáci nejsou a nebyli. Ale až na několik momentů, kdy Moskva separatisty zachraňovala, tam ruská armáda nebojovala jako organický celek,“ upozorňuje s tím, že tak ukrajinská armáda zatím nemusela příliš řešit ruské letectvo a protivzdušnou obranu.
Právě ukrajinské nedostatky v těchto ohledech prý už „nejde zachránit, i kdybychom jim věnovali všechny Gripeny a Amerika by poslala baterie střel Patriot“. „Moderní armáda musí fungovat jako sehraný celek, nejde tam něco přihodit a zamávat magickou hůlkou,“ míní Jan Ludvík, odborný asistent katedry bezpečnostních studií Institutu politologických studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: rak
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.