„Useknout hlavu hydře!“ Brusel prohlásil Maďarsko za autokracii. Peksa chce víc

15.09.2022 18:08 | Ze sítí

Poslanci Evropského parlamentu přijali rezoluci, podle níž už Maďarsko není kvůli trvalému porušování evropských hodnot plnohodnotnou demokracií. Europoslanci místo toho navrhují označení „hybridní režim volební autokracie“. Pro přijetí rezoluce hlasovala i většina českých europoslanců, proti byli oba zástupci ODS a SPD.

„Useknout hlavu hydře!“ Brusel prohlásil Maďarsko za autokracii. Peksa chce víc
Foto: Hans Štembera
Popisek: Viktor Orbán

Rezoluce, která byla přijata velkou většinou hlasů v Evropském parlamentu, označuje Maďarsko jako autokracii a požaduje, aby Evropská komise začala tvrdě uplatňovat svá pravidla a požadavky právního státu a nebála se mimo jiné odebrat Budapešti část unijních peněz.

Brusel v posledních letech opakovaně kritizuje přístup vlády Viktora Orbána k justici, omezování plurality médií nebo práv menšin. Zlepšení ale ani po několikerých výzvách podle europoslanců nepřišlo, a proto v rezoluci ve čtvrtek vyjádřili „hluboké politování nad tím, že nedostatek rozhodných opatření EU přispívá k rozpadu demokracie, právního státu a základních práv v Maďarsku, v důsledku čehož se tato země podle příslušných ukazatelů změnila na hybridní režim volební autokracie“.

Evropský parlament proto také vyzval Komisi, aby poprvé využila nově přijatá pravidla, podle nichž může být členské zemi dokonce odebrána část dotací. Komise by podle europoslanců také neměla schválit maďarský plán obnovy, ze kterého chtějí Maďaři čerpat miliardy na obnovu po pandemii nemoci covid-19.

Podle informací serveru Novinky.cz by Komise jako první mohla rozhodnout o odebrání části peněz z fondů určených pro rozvoj chudších regionů. Na rozhodnutí Evropského parlamentu reagoval jako první maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó.  

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jma

Kde berete tu jistotu, že Krym zůstane Ukrajině?

A co se týká Ruska, podle mě se jeho imperialistická politika nikdy nezměnila jen jsme se nechali uchlácholit mírem, který tu byl a teď nastává naopak zas panika. Na druhou stranu, myslíte, že by na nás Rusko přímo zaútočilo, když jsme v NATO? Nebo nevěříte v ochranu NATO?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Poláci armádu budovat nepotřebují, už prohráli.“ Mrazivá predikce OSN budí ohlas

7:24 „Poláci armádu budovat nepotřebují, už prohráli.“ Mrazivá predikce OSN budí ohlas

Česko nečelí setrvalému poklesu porodnosti jako jediné. I dalším zemím Evropy hrozí, že v příštích d…