„Já jsem teda prošmejdil celej svět, ale jsou tam končiny, kterým jsem se úmyslně vyhejbal. To jsou končiny zejména islámské a potom tak západní Afrika,“ zahájil rozhovor o islámu spisovatel narozený v roce 1930, který z Československa emigroval v roce 1959 a poté opravdu procestoval kraj světa.
S fanatikem se nelze domluvit
„A proč ses jim vyhýbal,“ ptala se Samková. Aby svou obezřetnost vůči islámu přiblížil, popsal jednu historku své studentky, která se vdávala v Maroku. Její otec byl popraven v Sýrii. „To měl bejt islámskej obřad. Teď tam přišli takoví umolousaní a smradlaví páni boží. Nějací muezíni. A oni chtěli důkaz, že tatínek už nežije. Ta dotyčná osoba říkala, že tatínek zemřel a že je to napsaný ve všech učebnicích, ale jim to nestačilo. Trvali na tom, že potřebují šest svědků, kteří smrt otce dosvědčí. Svatba se odložila a lidé doporučili sehnat 12 svědků, byť určitě všichni budou lhát, ale to nevadí,“ kroutil hlavou právník a spisovatel.
„Ta představa, že jsem byl v zemi, kde pokrok zamrznul z rozkazu té nejvyšší náboženské autority, to je úplně nesmyslný. Jestliže tady máte náboženství, který tvrdí, že není dovoleno přestat být islamistou a jediným řešením je zabít, tak s takovýmhle typem člověka se přece nelze domluvit,“ upozorňoval Ulč. „Je přece nesmysl vzdávat se své identity. Mě to popuzuje jako právníka, ale také jako člověka. S fanatiky se domluvit nelze, ale můžeme asi předpokládat, že snad dojde k nějakému vývoji a zlidštění toho vztahu mezi církvemi,“ vyjádřil přání právník. Zatím to však na žádné zklidnění nevypadá.
V Americe je prý ještě daleko k tomu, aby vládl v zemi islám, ale když vidíte ty poradce, které si Barack Obama přivedl do Bílého domu, tak to podle spisovatele nemůže nikoho nechat v klidu.
Hillary Clintonová je příšerná postava, hřímal Ulč
Pár slov věnoval i nadcházejícím prezidentským volbám v USA. „Já budu volit Mickey Mouse, hlavně když to nebude Hillary (Clintonová),“ konstatoval jasně spisovatel. „Hillary Clintonová, to je příšerná postava,“ dodal. Máme se však mít na pozoru, protože „nelze nikdy podceňovat pitomost amerického voliče“.
Po těchto slovech asi málokoho překvapí, že je Ulč připraven volit Donalda Trumpa. Učiní tak i navzdory tomu, že Trump zaútočil na senátora Johna McCaina a zpochybnil jeho hrdinství za války ve Vietnamu. O tom by měl prý Trump raději pomlčet, protože se sám nasazení ve Vietnamu velmi vyhýbal a nakonec tam také odeslán nebyl. Tím Trump Ulče notně rozčílil.
Mimo tuto věc však Ulč s Trumpem v řadě věcí souhlasí a nelíbí se mu, jak republikánského prezidentského kandidáta napadají. „Já jsem tam (v USA) teď asi šest tejdnů nebyl a úplně se děsím, co se tam zase dozvím. Ta americká média jako Washington Post nebo New York Times, ta jsou pro mě asi takovým zdrojem spolehlivosti, jako bývalo Rudý právo,“ rýpl si na závěr.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp