„Vakcína proti nové variantě nechrání.“ Profesor Beran a „dnešní“ covid

Spustit čtení článku

Tato funkce je dostupná jen pro přihlášené uživatele s aktivním předplatným typu Lepší čtení a vyšší. Předplatné i Prémiové body PL můžete získat i zdarma, přečtěte sí více v tomto článku.

10.01.2024 4:40 | Komentář

Přenos onemocnění aktuální podvariantou mutace omikronu je opravdu velmi jednoduchý a stačí k tomu krátký kontakt s nemocným. „Za nejpodstatnější považuji fakt, že proti variantě JN.1 u nás dostupná vakcína proti covidu-19 očkované osoby neochrání,“ upozorňuje pro ParlamentníListy.cz profesor Jiří Beran, ředitel a vedoucí lékař Centra očkování a cestovní medicíny v Hradci Králové. Uznávaný epidemiolog dodává, že strach není žádoucí, neboť infikovaného člověka oslabuje. Doporučuje pestrou vyváženou stravu a dostatek přirozeného pohybu, naopak není vhodné se izolovat.

„Vakcína proti nové variantě nechrání.“ Profesor Beran a „dnešní“ covid
Foto: Hans Štembera
Popisek: Profesor Jiří Beran na semináři Vakcinace proti onemocnění COVID-19 - současný pohled

Hrubou chybou by podle zástupců Světové zdravotnické organizace (WHO) bylo pohlížet na covid už jenom jako na minulost. Především proto, že lidé z vysoce rizikových skupin jsou málo proočkovaní. Odbornice na infekční nemoci Marie van Kerkhoveová to pro Sky News označila za nesmírně frustrující a vyjádřila údiv nad tím, proč se tento efektivní nástroj nevyužívá, když jím lze řešit problémy s covidem, tedy především zamezit těžkým průběhům nemoci i úmrtím. Podle WHO je navíc aktuální podvarianta mutace omikronu zvaná JN.1 zákeřnější než její předchůdkyně. Kvůli své neobvyklé struktuře může vést ke snadnější infikaci a prodloužení doby onemocnění.

Přitom příznaky této subvarianty omikronu jsou velice podobné jiným mutacím – také u ní se projevuje zvýšená teplota, rýma, bolest hlavy, ztrátu čichu, průjem nebo žaludeční křeče. „Zdá se však, že JN.1 má potenciál se lépe zachytit na buňce, a tudíž nás i snadněji infikovat. Ve spojení s imunitními únikovými mechanismy tak může být pro náš organismus náročnější se této varianty zbavit,“ upozornila imunoložka z Manchesterské univerzity Sheena Cruickshanková. Proto se očekává, že covid bude i pro letošek představovat jedno z největších zdravotních rizik.

U nás dostupná vakcína očkované osoby neochrání

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

COVID

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Další informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: Jiří Hroník

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Myslíte, že bysme byli v bezpečí i bez NATO?

Nebo v NATO bez účasti USA? Já si to masivní zbrojení vysvětluju tak, že se Evropa i my probrali z toho, že nejde spoléhat jen na USA a snaží se zajistit naši bezpečnost. Souhlasím s vámi, že to možná až přehání, na druhou stranu roky tu obranu nikdo pořádně neřešil. Nebo vy myslíte, že posílení naš...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Klaus varuje, aby dožívající Fialova vláda něco neprovedla. Uvedl příklad

16:05 Klaus varuje, aby dožívající Fialova vláda něco neprovedla. Uvedl příklad

Německo je karikaturou demokracie – exprezident Václav Klaus zkritizoval ve vysílání XTV změnu němec…