„Vakcína proti nové variantě nechrání.“ Profesor Beran a „dnešní“ covid

Spustit čtení článku

Tato funkce je dostupná jen pro přihlášené uživatele s aktivním předplatným typu Lepší čtení a vyšší. Předplatné i Prémiové body PL můžete získat i zdarma, přečtěte sí více v tomto článku.

10.01.2024 4:40 | Komentář

Přenos onemocnění aktuální podvariantou mutace omikronu je opravdu velmi jednoduchý a stačí k tomu krátký kontakt s nemocným. „Za nejpodstatnější považuji fakt, že proti variantě JN.1 u nás dostupná vakcína proti covidu-19 očkované osoby neochrání,“ upozorňuje pro ParlamentníListy.cz profesor Jiří Beran, ředitel a vedoucí lékař Centra očkování a cestovní medicíny v Hradci Králové. Uznávaný epidemiolog dodává, že strach není žádoucí, neboť infikovaného člověka oslabuje. Doporučuje pestrou vyváženou stravu a dostatek přirozeného pohybu, naopak není vhodné se izolovat.

„Vakcína proti nové variantě nechrání.“ Profesor Beran a „dnešní“ covid
Foto: Hans Štembera
Popisek: Profesor Jiří Beran na semináři Vakcinace proti onemocnění COVID-19 - současný pohled

Hrubou chybou by podle zástupců Světové zdravotnické organizace (WHO) bylo pohlížet na covid už jenom jako na minulost. Především proto, že lidé z vysoce rizikových skupin jsou málo proočkovaní. Odbornice na infekční nemoci Marie van Kerkhoveová to pro Sky News označila za nesmírně frustrující a vyjádřila údiv nad tím, proč se tento efektivní nástroj nevyužívá, když jím lze řešit problémy s covidem, tedy především zamezit těžkým průběhům nemoci i úmrtím. Podle WHO je navíc aktuální podvarianta mutace omikronu zvaná JN.1 zákeřnější než její předchůdkyně. Kvůli své neobvyklé struktuře může vést ke snadnější infikaci a prodloužení doby onemocnění.

Přitom příznaky této subvarianty omikronu jsou velice podobné jiným mutacím – také u ní se projevuje zvýšená teplota, rýma, bolest hlavy, ztrátu čichu, průjem nebo žaludeční křeče. „Zdá se však, že JN.1 má potenciál se lépe zachytit na buňce, a tudíž nás i snadněji infikovat. Ve spojení s imunitními únikovými mechanismy tak může být pro náš organismus náročnější se této varianty zbavit,“ upozornila imunoložka z Manchesterské univerzity Sheena Cruickshanková. Proto se očekává, že covid bude i pro letošek představovat jedno z největších zdravotních rizik.

U nás dostupná vakcína očkované osoby neochrání

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

COVID

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: Jiří Hroník

Ing. Josef Bernard byl položen dotaz

Vaše ,,pomoc" živnostníkům

Jak nám má pomoci odložení plateb na pojištění, když zálohy stejně tak či tak budu muset uhradit? Paradoxně když se mi nebude v podnikání dařit, tak kde pak vzít peníze na zaplacení záloh, které jste dost zvýšili? Nemyslíte, že by bylo prospěšnější, kdybyste je nezvyšovali? Tvrdíte, že je to kvůli d...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Elon Musk zesměšnil Zelenského. Oheň je na střeše. Z Ukrajiny ale zní závažná otázka

22:55 Elon Musk zesměšnil Zelenského. Oheň je na střeše. Z Ukrajiny ale zní závažná otázka

„Spojené státy nás nemohou nutit sedět a poslouchat u jednacího stolu. Jsme nezávislá země,“ řekl pr…