„Vím, co dělá EU ve Vietnamu.“ Kmoníček odhalil veřejnosti neuvěřitelný příběh

18.08.2024 8:17 | Reportáž

Nepoučitelná EU – platí kde komu a za kde co. Vrátí se světový středobod kultury a ekonomika po tisících letech opět zpět do Asie? Český velvyslanec ve Vietnamu Hynek Kmoníček na besedě ukázal, jak jsme jako Evropané zcela pomýlení exportem demokracie, který ale Východ nechce a ani mu nerozumí. Typický příklad je kauza omezení lovu tuňáků. Kariérní diplomat rovněž ukázal, proč mají Vietnamci nejradši Paříž nebo Benátky na dohled od Hanoje.

„Vím, co dělá EU ve Vietnamu.“ Kmoníček odhalil veřejnosti neuvěřitelný příběh
Foto: Vít Hassan
Popisek: Hynek Kmoníček na besedě: Dnešní Ukrajina jak ji neznáte. 29. 11. Novotného lávka, Praha

„Základním naším problémem Evropy, nemáme-li ekonomicky a demograficky prohrát, je, že se musíme podívat na to, jak vypadá situace doopravdy. Vypadá tak, že kyvadlo dějin se vrací tam, kde už jsme byli. To znamená, že ty nejsilnější a největší ekonomiky budou v Asii. My se jim nějakým způsobem můžeme bránit pomocí celních zákazů a sankcí, ale vydržíme to jenom do té doby, než politický tlak na nás bude takový, že se budeme muset přestat ekonomicky bránit a uvolnit jim přístup na trh,“ uvedl Kmoníček.

Jak nám (ne)rozumí

„Klíčová otázka je, kdy takového politického tlaku a jestli někdy, Asie dosáhne. Jsem zastáncem toho, že to nemáme úplně prohrané. Ale vím, co řeší Evropská unie ve Vietnamu. Ochranu životního prostředí a ochranu národnostních menšin. Ne, že by to nebylo důležité. Je to důležité. Ale není to to nejdůležitější a určitě to není to jediné, co tam máme dělat. Pokud ovšem chceme dělat něco jiného, musí nám to Vietnamci dovolit. Aby nám to dovolili, musíme na ně mít nějaký tlak. Ve chvíli, kdy nám už sedmý rok Vietnamci nedovolují dovoz českého salámu a uzenin, první, co bych udělal, tak bych jim zakázal alespoň dovoz dvou typů rýže. A za čtrnáct dní to oni změní. Ale my to neuděláme, protože to se domlouváme po celé EU, a to by bylo složité a my jim prý musíme ukázat hodnotově, že takto se to nedělá a oni se tomu přizpůsobí,“ konstatoval Kmoníček pro několik desítek přítomných zájemců.

„Klasickou ukázku válek s Asií uvedu jako příklad – je to jediné, jak jsme Vietnamcům v posledních letech ublížili a jak to dopadlo. Na každém jednání s každou vietnamskou delegací, všude v Evropě na nás Vietnamec přijde a řekne – udělejte už něco s tou žlutou kartou. To jim strašně vadí. Co je žlutá karta? Když Vietnamci lovili tuňáky takovým způsobem, že už by v moři nezbylo vůbec nic, tak se EU konečně naštvala a zakázala dočasně dovoz vietnamských tuňáků do Evropy. Tím pádem Vietnamci začali ztrácet pro ně poměrně významné peníze. Co udělali? Okamžitě běželi za námi a řekli – co máme udělat proto, abyste opět uvolnili vývoz tuňáků. A my jsme jim řekli – tak to se budete muset chovat jako ty naše lodě. Což znamená lovit jen v lovné sezóně, lovit tam, kde se lovit má, jen v době, kdy se má a hlavně dát na lodě ty elektrické mašiny, které ukazují, kde ta loď je a jak dlouho tam je. Vietnamci uvažovali a pak zareagovali klasicky vietnamsky, asijsky,“ konstatoval diplomat a pokračoval: „Řekli – tak mi to uděláme, ale nemáme peníze na ty mašiny. EU je jim tedy koupila. A Vietnamci na to – už tedy odvoláte tu žlutou kartu? A Unie že ještě ne, že to musí fungovat. A Vietnamci na to – my nejsme vyškoleni a neumíme to spustit. EU jim zaplatila program, jak to nastavit, spustit, Vietnamci s nimi poprvé vyjeli na moře – a tam je do jednoho vypli!“

Takže zase nic. „Opět jsme tedy šli na Vietnamce a říkali – toto nic neřeší, pořád nebudete vozit tuňáky. Dokud to EU nebude vidět, tak je nemůžeme spočítat a vy nevyděláte nic. Prostě nic. A Vietnamci na to řekli – my na to nemáme! Není právní základna, která by vynutila to zapnutí. Dobře, EU jim pomohla napsat zákon. Ten byl velmi podobný evropskému. Co myslíte, že Vietnamci udělali, když viděli ten zákon? Nic! Protože v zákoně nebyla žádná sankce,“ vysvětloval kmoníček.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Fiala

Jaroslav Foldyna byl položen dotaz

Co přesně myslíte tím, že chcete stejný metr pro všechny?

V čem je podle vás nyní jiný a pro koho? A naopak, nemyslíte, že by třeba migrantům mělo být měřeno přísněji? My jim poskytujeme azyl, a když si toho neváží a páchají třeba trestnou činnost nebo přestupky, mělo by jim být podle mě měřeno přísněji.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

No.... Namyšlený Evropan kádruje Asii., Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskuseruský medvěd , 18.08.2024 8:57:48
Ještě ve středověku, tedy nikoli před tisíci lety, byla Evropa nezajímavým poloostrovem na západě Asie, a je spočítáno, že v 15. a 16. století byla Evropa technicky sto let za Čínou. Pokud by měla Čína stejné dobyvačné choutky jako Evropa, tak by se dnes na severoamerickém kontinentu nemluvilo anglicky, ale čínsky. Čína situaci podcenila, se svými skvělými loděmi obchodovala na Východě, piplala si svou Zlatou stezku, a když se Evropa stala hlavní koloniální oblastí, tak už bylo pozdě a Asie, včetně Číny, si musela prožít pár set let nevybíravého drancování. V současné době se ale karta obrací... Čína, ale koneckonců celá Asie, nedobude Západ silou zbraní, ale prostě si jej koupí. A na tom ekonomickém a hospodářském boomu se přiživí, jako nepostradatelný účastník i Rusko a bude vymalováno.

|  25 |  0

Další články z rubriky

Trumpův atentátník za 67,50 Kč nabízí knihu o zabití Putina

13:09 Trumpův atentátník za 67,50 Kč nabízí knihu o zabití Putina

Rádoby atentátník na Donalda Trumpa je dokonce spisovatel. Na Amazonu se za 67,50 Kč prodává jeho kn…