Jak je známo, v březnu se předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová vyjádřila v Partii CNN Prima News, že vlády se nemají o lidi starat a vodit je za ručičku. „Vlády se nemají starat o lidi, mají se postarat o to, aby tady bylo bezpečno. To je teď velmi důležité. Myslím, že nikdo nechceme, aby šel Putin dál. Stát se má starat o to, aby se o sebe lidé co nejlépe mohli postarat sami. Nepotřebují k tomu vodit za ručičku, ale musí k tomu mít férové podmínky,“ pravila doslova. Za tato slova sklidila tehdy kritiku.
K podobnému stylu myšlení se nyní přihlásil cestovatel a komentátor současného dění Dan Přibáň, který v neděli sdílel na sociálních sítích podobnou myšlenku. „Když vidím nadávání na Fialu, že se nepostaral o levné energie, říkám si, jak uvažuje člověk, který čeká, že o něj bude pečovat premiér? Nebylo by od věci zvážit založení zaopatřovacích ústavů, kde by se stát o podobné lidi staral výměnou za to, že se vzdají volebního práva,“ prohlásil.
Když vidím nadávání na Fialu, že se nepostaral o levné energie, říkám si, jak uvažuje člověk, který čeká, že o něj bude pečovat premiér? Nebylo by od věci zvážit založení zaopatřovacích ústavů, kde by se stát o podobné lidi staral výměnou za to, že se vzdají volebního práva.
— Dan Priban (@DanPriban) October 16, 2022
Jeho myšlenka se stala terčem kritiky. Například od vojenského analytika Jiřího Vojáčka, který namítl, že v oblasti plynu i energetiky drží stát de facto monopol a je tedy na něm, aby se o občany postaral. „Občan se má postarat sám o sebe, stát není jeho máma. Vláda během krátké doby zajistila náhradní zdroje a zastropovala energie ve snesitelné míře pro stát i občany. Podívejte se do Maďarska, jak se jim ‚skvěle‘ daří pod Orbánem, ke kterému všichni tihle kňouralové vzhlíží,“ prohlašoval Přibáň.
Občan se má postarat sám o sebe, stát není jeho máma. Vláda během krátké doby zajistila náhradní zdroje a zastropovala energie ve snesitelné míře pro stát i občany. Podívejte se do Maďarska, jak se jim "skvěle" daří pod Orbánem, ke kterému všichni tihle kňouralové vzhlíží.
— Dan Priban (@DanPriban) October 16, 2022
Výše, v jaké byly ceny zastropovány, jsou však předmětem kritiky také, vzhledem k tomu, že i tak budou znamenat navýšení oproti minulým letům, nemluvě o tom, že velkoodběratelů, tedy zaměstnavatelů, se zastropování netýká. Nemluvě o tom, že stát bude dodavatelům rozdíl v ceně kompenzovat, aby je pak následně zdanil. Zastropování kritizoval například bývalý premiér Andrej Babiš nebo předseda strany PRO Jindřich Rajchl. Babiš jako příklady používá třeba Portugalsko, Španělsko, Francii, ale i sousední Slovensko. Rajchl se zasazuje o to, aby energetičtí experti Vladimír Štěpán a Ivan Noveský dostali povolení vyjednávat o dodávkách plynu s ruským plynovým gigantem Gazpromem. A taktéž kritizuje vládu, že z pozice majoritního vlastníka akcií ČEZu není schopna zajistit elektřinu za výhodnou cenu. Oba pak varují, že vysoké ceny plynu a elektrické energie jsou zhoubné pro český průmysl.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: kas