„Vlastenecká kandidátka“ může rozdrtit vládní pětikoalici. Je zde odhad

17.06.2024 22:25 | Monitoring

Na výsledek eurovoleb se v pořadu Aby bylo jasno podívali v kontextu nového prostředí pro působení politických stran. Analýza mapuje historii, jež v minulosti vedla k úspěchu pětikoalice. Pokud se neprobudí mimoparlamentní opozice, může za rok ve volbách do Poslanecké sněmovny současná Fialova reprezentace opět uspět, uvádí moderátorka pořadu Jana Bobošíková.

„Vlastenecká kandidátka“ může rozdrtit vládní pětikoalici. Je zde odhad
Foto: Hans Štembera
Popisek: Volební štáb SPOLU. Koalice ve volbách do Evropského parlamentu skončila druhá se šesti mandáty

K zásadní změně prostředí pro nejdůležitější volby v České republice – pro volby do Poslanecké sněmovny – vedlo rozhodnutí Rychetského Ústavního soudu z února roku 2021. Tehdy Ústavní soud rozhodl, že poslanci musí volební zákon změnit. Podkladem pro změnu zákona byla stížnost senátorů ze STAN, KDU-ČSL a TOP 09, kterým vadilo, že malé strany a koalice jsou prý ve volbách diskriminovány. Sněmovna tak pod tlakem Ústavního osudu snížila hranici pro vstup koalic do Poslanecké sněmovny. K tomu, aby se do Sněmovny dostala dvojkoalice, už nebylo třeba deseti procent hlasů. Proto, aby se do PS dostala koalice tří a více stran už nebylo zapotřebí patnáct procent hlasů, ale stačí pouhých jedenáct procent, připomněla Jana Bobošíková.

„Zrušení volebního zákona považujeme za zákeřný útok na samotnou podstatu demokratického řízení naší země,“ sdělila v minulosti Jana Bobošíková. K rušení části volebního zákona došlo tehdy osm měsíců před volbami, což je v rozporu s evropskými zvyklostmi i s právem, což řada politiků ostře kritizovala.

„Současná vládní moc premiéra Petra Fialy začala okamžitě po volbách v roce 2021 přitvrzovat na poli omezování svobody slova. Zatím posledním krokem na poli „boje s dezinformacemi“ a vytvoření té správné komunikační vládní strategie bylo jmenování plukovníka Otakara Foltýna z Vojenské kanceláře prezidenta republiky koordinátorem pro boj s dezinformacemi,“ řekla Bobošíková. A připomněla například jeho lživé výroky, kdy tvrdil, že jeden z ruských admirálů je po smrti, i když to nebyla pravda. I to, jak každého, kdo se jemu znelíbil, obviňoval z náklonnosti k Rusku.

Rozdrobenost mimoparlamentní opozice pětikoalici velmi vyhovovala a spoléhá na ni i nadále. Vláda se vysmívá nejen voličům parlamentní opozice, ale i těm, kteří v Poslanecké sněmovně žádné zastoupení nemají. Ovšem jejich síla se ukázala ve dvou momentech: „Prvním momentem bylo září 2022, kdy se Ladislavu Vrabelovi podařilo na Václavské náměstí dostat víc než sto tisíc lidí protestujících proti Fialově vládě. Druhým momentem pak byly nedávné volby do Evropského parlamentu. Ty jasně ukázaly, že pětikoalici porazit lze,“ dodává Bobošíková.

Devět mandátů v eurovolbách získaly vládní strany – a hned 12 mandátů získala parlamentní a mimoparlamentní opozice. Překvapením jsou podle komentátorů dvě koalice, Přísaha a Motoristé se ziskem více než 10 procent hlasů, a Stačilo!, které se k deseti procentům blíží. V letech 2022 až 2024 mimoparlamentní strany společnou účast ve volbách odmítly, a podle toho jejich volební výsledky dopadly. Ukázalo se, že jen ti, kteří dokázali okopírovat pětikoaliční recept a spojit zdánlivě nespojitelné, slavili úspěch.

Vznik tří výrazných opozičních koalic – kterými jsou SPD a Trikolora, Přísaha a Motoristé, a koalice Stačilo! – pomohl tomu, že více voličů bude mít v Evropském parlamentu své zastoupení. Nebýt ega jednotlivých stranických lídrů, tak by například koalice Přísaha a Motoristé spolu se Svobodnými dosáhla na tři mandáty, tedy stejně jako koalice Stačilo! Jeden mandát by tak ztratilo hnutí ANO i koalice Spolu.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Natálie Brožovská



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

I komunisté se slitovali, Pavel ne. Prezident odmítl pustit důchodce

12:10 I komunisté se slitovali, Pavel ne. Prezident odmítl pustit důchodce

Gesto humanity, které by navázalo na předcházející prezidenty. Těmito slovy nabádal spolek Šalamoun …