„Vliv CIA.“ Farského školení v USA: Info, které neřekl

11.01.2022 10:51 | Analýza

Co je vlastně Fulbrightovo stipendium, na které se chystá poslanec Jan Farský ze STAN? Založeno bylo po druhé světové válce a z těch, kdo díky němu studovali, se stávali premiéři, prezidenti a význační vědci. Ovšem sám zakladatel se snažil, aby studenty pro své potřeby nezneužívala CIA. „Vždy to hrozilo. A mám podezření, že to hrozí doteď,“ řekl v roce 1986. Navíc, podle dokumentů Fulbrightovy komise Farský zřejmě poslal přihlášku ještě před volbami. Ale voličům nic neřekl. Teď mluví o půl roce v USA. Ale v tabulce této komise je napsáno něco jiného.

„Vliv CIA.“ Farského školení v USA: Info, které neřekl
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jan Farský

Včera poslanec hnutí STAN Jan Farský informoval o svém záměru strávit půl roku v USA. Odlétá podle svých slov už ve čtvrtek. „Fulbrigtova komise podpořila můj projekt How to Transform 250 Years of U.S. Federalism Into a Road Map for the Next 25 Years of the EU?, který díky stipendiu této prestižní organizace dostanu možnost realizovat na Oregon State University,“ oznámil a sklidil kritiku, že půl roku nebude naplno vykonávat svůj mandát poslance, ke kterému mu dopomohlo 15 479 preferenčních hlasů.

Nicméně, není od věci se podívat, co vlastně Fulbrightovo stipendium je. Tento výměnný program založil americký senátor J. William Fulbright už v roce 1946. A podle článku New York Times z roku 1986 ho k tomu dohnal šok z bombardování Hirošimy a Nagasaki. Cíl byl dle Fulbrighta jednoduchý – vyhnout se jaderné válce.

Stipendium, které umožňuje zahraničním studentům, vědcům i pracovníkům neziskovek studovat, učit a výzkumničit v USA a stejně tak studentům a vědcům z USA to samé dělat v zahraničí, financuje americké ministerstvo zahraničí a rozpočet na něj schvaluje americký kongres. Na financování a podpoře se podílejí také partnerské země a spřátelené instituce.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kas

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

odolatelnost politiků

Nejde jen o poplatky! Koalice také přeci tvrdila, že nebude zvyšovat daně a stejně je zvýšila. Vím, že jí to můžeme spočítat ve volbách, ale nebylo by ještě lepší, kdybysme jako občané měli možnost politiky odvolat i během volebního období?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Generál na Hradě, generál v parlamentu. A do toho generál Koudelka. Holec o plíživém vojenském puči

22:20 Generál na Hradě, generál v parlamentu. A do toho generál Koudelka. Holec o plíživém vojenském puči

Komentátor Petr Holec poznamenává, že vojenský puč, kterého se minulý týden při pohledu na nástup ge…