Včera poslanec hnutí STAN Jan Farský informoval o svém záměru strávit půl roku v USA. Odlétá podle svých slov už ve čtvrtek. „Fulbrigtova komise podpořila můj projekt How to Transform 250 Years of U.S. Federalism Into a Road Map for the Next 25 Years of the EU?, který díky stipendiu této prestižní organizace dostanu možnost realizovat na Oregon State University,“ oznámil a sklidil kritiku, že půl roku nebude naplno vykonávat svůj mandát poslance, ke kterému mu dopomohlo 15 479 preferenčních hlasů.
Nicméně, není od věci se podívat, co vlastně Fulbrightovo stipendium je. Tento výměnný program založil americký senátor J. William Fulbright už v roce 1946. A podle článku New York Times z roku 1986 ho k tomu dohnal šok z bombardování Hirošimy a Nagasaki. Cíl byl dle Fulbrighta jednoduchý – vyhnout se jaderné válce.
Stipendium, které umožňuje zahraničním studentům, vědcům i pracovníkům neziskovek studovat, učit a výzkumničit v USA a stejně tak studentům a vědcům z USA to samé dělat v zahraničí, financuje americké ministerstvo zahraničí a rozpočet na něj schvaluje americký kongres. Na financování a podpoře se podílejí také partnerské země a spřátelené instituce.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: kas