Večer Vladimír Putin oznámil, že Rusko posílá „mírovou misi“ do Doněcké lidové republiky a Luhanské lidové republiky, které krátce předtím uznal. V noci pak promluvil prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj.
Ten uvedl, že ruská akce na území separatistických regionů opouští formát Minských dohod, který fungoval od krize roku 2014. „Moskva se snaží legalizovat svou vojenskou přítomnost na Donbase, která de facto trvá už od roku 2014,“ dodal ukrajinský prezident.
Zelenskyj také řekl, že od Západu očekává jasnou podporu.
Projev zazněl před pátou hodinou ranní, poté co ukrajinský prezident hovořil s Joe Bidenem, Borisem Johnsonem, předsedou Evropské rady Charlesem Michelem, ale také s tureckým prezidentem Erdoganem.
Zelenskyj zdůraznil, že ukrajinské hranice zůstanou v současné podobě, včetně doněcké a luhanské oblasti, a že jsou ukrajinskou armádou dobře chráněné. Stále prý usiluje o mírové řešení a proto žádá jednání „normandské čtyřky“ (Rusko, Ukrajina a Německo s Francií jako prostředníci).
A také Zelenský žádá o zasedání Rady bezpečnosti OSN, která by projednala porušení mezinárodního práva ze strany Ruska.
Rada bezpečnosti se mezitím v New Yorku sešla. Již před jednáním většina členů RB odsoudila kroky Ruska. Čína vyzvala všechny strany ke zdrženlivosti. Ruský velvyslanec Vasilij Něbezda uvedl, že mezinárodní společenství by se mělo soustředit na zklidnění Ukrajiny, aby její armáda přestala území povstaleckých republik ostřelovat a provokovat konflikt.
Před šestou hodinou ranní měl podle agentury Reuters Něbezda při jednání uvést, že Ukrajina připravovala na Donbase nové „vojenské dobrodružství“,“ což si Rusko nemůže dovolit.
Také zdůraznil, že Moskva nepřipustí v regionu „nové krveprolití“ a vyzval západní mocnosti, aby situaci na Ukrajině dále nezhoršovaly.
Prezident Zelenskyj v závěru projevu Ukrajincům řekl, že se nemají čeho obávat a mohou jít klidně spát. „Nebojíme se nikoho,“ ujistil. Počítá prý i s pomocí západních zemí.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: jav