„Vybudovat dostatečně obranné struktury proti organizátorům demonstrací“. Ale cenzura to není, ujišťuje Rakušan

11.10.2022 22:10 | Ze sítí

Komunikační doporučení, jak mluvit s lidmi, je nový výtvor resortu vnitra Víta Rakušana (STAN), který se zbytkem pětikoalice se obává důsledku svého vládnutí v podobě radikalizace české společnosti. Jana Bobošíková v Aby bylo jasno si posvítila na to, co onen neveřejný materiál vypracovaný týmem KRIT z ministerstva obsahuje.

„Vybudovat dostatečně obranné struktury proti organizátorům demonstrací“. Ale cenzura to není, ujišťuje Rakušan
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vít Rakušan, 1. místopředseda vlády a ministr vnitra

„Bezradnost vlády, neschopnost vysvětlovat konkrétní kroky a obavy z reakcí veřejnosti dostoupily tak daleko, že si politici nechali od ministerstva vnitra vypracovat komunikační doporučení, jak mluvit s lidmi. Samozřejmě neveřejné. Ministr vnitra sestavil tzv. KRIT – Krizový informační tým, do kterého, jak tvrdí, pozval největší machry na krizovou komunikaci v Česku,“ uvádí Bobošíková s tím, že za tím stojí obavy z dezinformačních kampaní, z hybridních hrozeb a ze zájmu Ruské federace ovlivňovat dění v Česku.

Rakušan se chce podívat ne na lidi, co chodí na demonstrace, ale na lidi, kteří k lidem na demonstracích promlouvají z pódia: „Tam vidí profesionální manipulátory, ze kterých má strach,“ pokračuje Bobošíková a cituje z příslušného dokumentu, že absolutní prioritou vnitra je „vybudovat dostatečně obranné struktury proti organizátorům demonstrací a radikalizaci společnosti“.

Zároveň se však ministr vnitra Vít Rakušan ohazuje proti kritice, že by byl cenzor. „Já jsem liberál a jakékoliv cenzurování je mi cizí,“ bránil se v rozhovoru pro Hospodářské noviny. „Ovšem když budou nějaké weby či informace ohrožovat bezpečnostní zájmy této země, pak musíme být schopni reagovat, musí k tomu být přizpůsobena legislativa a musíme si pospíšit,“ glosuje dál Bobošíková Rakušanova slova s ironickou poznámkou, že „to cenzura není“.

„Rakušanův tým KRIT, plný machrů na krizovou komunikaci, zanalyzoval současnou situaci ve společnosti. Z této analýzy vyplynula série úkolů sepsaných v komunikačním doporučení Rakušanova ministerstva vnitra s názvem Válka a energetická krize,“ pokračuje Bobošíková.

A naráží na to, jak si Rakušan protiřečí: „Přesto, že je Rakušan proti cenzuře, je toto doporučení neveřejné,“ podotýká Bobošíková.

Redakci Aby bylo jasno se však ono „komunikační doporučení“ do ruky dostalo. Současný ministr vnitra podle materiálu současnou Českou republiku vidí takto: „V České republice právě probíhá politický střet o to, zda bude energetická krize interpretována jako selhání státu, nebo coby důsledek ruské ‚energetické války‘, jež si klade za cíl rozpad české společnosti.“

„Komunikační machři dále konstatují, že občané postupně ztrácejí důvěru ve stát a hledí do budoucnosti s nejistotou a strachem. A víte, co má stát dělat? Musí posílit vědomí, že Česká republika se nachází v nové, zatím nepoznané válce,“ cituje Bobošíková dále z komunikačního doporučení. „A cože to slyšíme od vlády? Jsme ve válce, ve válce, ve válce. Neboli marketing a politika jednou jsou,“ dodává moderátorka.

Budoucnost vidí vnitro podle dokumentu velmi černě, uvádí následující: „V poměrně krátkém čase hrozí zastavování výroby, ukončování činnosti firem a jejich přesun do zemí, které ceny energií účinně regulují nebo kompenzují, zvyšování nezaměstnanosti a strmý pokles růstu HDP.“

Zároveň resort varuje, že se „v zimě bude nedostatek elektřiny prohlubovat, mohou přijít sociální otřesy, které mohou vyústit až k úplné ztrátě důvěry občanů v základné funkce státu a veřejné sféry a zpochybnění dosavadního prozápadního směřování České republiky. Případně až k destrukci stávajícího politického systému, založeného na otevřené soutěži politických stran.“

„Je otázka, zda se Fialova vláda skutečně obává o demokracii, nebo jen o sebe. Lidé na demonstracích volají po její demisi a po nových volbách. Nevolají po vládě jedné strany, ani po diktatuře, ani po připojení k Rusku,“ připomíná moderátorka. „Co myslíte, lze volání po vystoupení z EU nebo z NATO označit za zpochybnění prozápadního směřování naši země či za destrukci politického systému?“ dodává Jana Bobošíková.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Tomio Okamura byl položen dotaz

migranti

V rozhovoru pro PL jste řekl, že hnutí SPD tady nechce žádné africké a islámské migranty. Ty ale podle všeho k nám ani nechtějí. Jak se ale stavíte k přijímání uprchlíků z Ukrajiny? A vracel byste na Ukrajinu bojeschopné muže? A pokud ano, jak?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rodiče o tom nevědí. Co neziskovky na školách ukazují dětem

5:00 Rodiče o tom nevědí. Co neziskovky na školách ukazují dětem

Pedagogičtí pracovníci jsou povinni „poskytovat dítěti, žáku, studentovi nebo zákonnému zástupci nez…