Článek informující Američany o invazi Ruska na Ukrajinu si čtenáři mohli přečíst přímo na úvodní stránce mediální agentury, kde byla zpráva doprovázena dodatkem upozorňujícím o živém zpravodajství, jakmile však internetoví uživatelé na zprávu klikli, zpráva, jež by blíže informovala o invazi Ruska na Ukrajinu, se nikterak nezobrazila a čtenáři byli přesměrováni na chybovou stránku.
Po dobu třiceti minut, během kterých zpráva na webu vydržela, si tak mnozí čtenáři Bloombergu nemohli být bez ověření článku prostřednictvím jiného média jistí, zdali jde o pravdu, či nikoliv.
Velký údiv tak zažila například analytička Olga Lautmanová, jež se východní Evropou a Ruskem zabývá detailně. „Šla jsem na web a viděla jsem tu zprávu, ale věděla jsem, že to není pravda, jelikož se Ukrajinou zabývám a byla bych tak určitě jedna z prvních, kdo se něco takového dozví. Je to bizarní a dost velká chyba, když uvážíme, že se jedná o potenciální rozsáhlou invazi a všichni jsou v napětí,“ nechápala, co na zpravodajství mediálního domu s 20 tisíci zaměstnanci vidí.
.@BloombergLive care to explain this breaking news? Wth pic.twitter.com/rRcOtjkd7g
— Olga Lautman (@OlgaNYC1211) February 4, 2022
Nepravdivý článek o ruském útoku přišel právě ve chvíli, kdy se z řad amerických představitelé ozývají zprávy o blížícím se útoku Ruska. Nejnověji o invazi na Ukrajinu promluvil tajemník amerického bezpečnostního poradce Jonathan Finer pro stanici MSNBC a varoval, že Rusko se chystá zinscenovat incident o útočné operaci Ukrajinců na Donbasu a poté uskutečnit protiútok.
Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Ned Price později slova Finera potvrdil a uvedl, že jde o jednu z možných záminek, které si Rusko pro případnou invazi na Ukrajinu připravuje. „Výroba propagandistického videa je jednou z možností, kterou Rusko připravuje jako možnou falešnou záminku pro spuštění vojenské agrese proti Ukrajině a její obhajobu,“ řekl mluvčí.
Agentura Bloomberg, vlastněná z většinové části bývalým starostou New Yorku Michaelem Bloombergem, který se v roce 2020 neúspěšně snažil postavit za Demokraty do prezidentského klání proti Donaldu Trumpovi, po půlhodině lživou zprávu o útoku Ruska na Ukrajinu stáhla a později přišla i s omluvou.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: rak
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.