366 tisíc víz pro migranty z muslimských a afrických zemí, víza často vydávaná bez ověření a dokonce pod diktátem politiků PiS – píše v pondělním vydání Gazeta Wyborcza s odkazem na zprávu polského Nejvyššího kontrolního úřadu o vízovém skandálu.
Gazeta Wyborcza uvedla, že zpráva s přílohami má více než 300 stran. „Je to výsledek práce sedmi auditorů Nejvyššího kontrolního úřadu, kteří několik měsíců analyzovali dokumenty ministerstva zahraničních věcí, korespondenci konzulárního odboru ministerstva zahraničí s institucemi a vyslýchali zaměstnance ministerstva. Svou práci dokončili v červenci 2024,“ píše Gazeta Wyborcza.
Počínání polského ministerstva zahraničí pod vládou strany Právo a spravedlnost (PiS) bylo podle auditu nezákonné a nesmyslné. „Kroky inisterstva zahraničních věcí v rámci dohledu nad vízovou složkou konzulární činnosti byly nezákonné, nesmyslné a nespolehlivé a vedly k nehospodárnému přidělování veřejných prostředků z fondů ministerstva," informuje deník.
Podle auditu ve složkách ministerstva vzniklo netransparentní a korupční prostředí. „Ministerstvo zahraničních věcí mělo netransparentní a korupci generující mechanismus k ovlivnění některých konzulů,“ konstatuje Nejvyšší kontrolní úřad ve své zprávě citované deníkem.
Nejvyšší kontrolní úřad vypočítal, že „občanům muslimských a afrických zemí bylo uděleno 366.551 víz, včetně téměř 174 tisíc víz v období leden 2021 až červen 2023“.
V letech 2018 až 2022 Polsko vydalo více víz než Španělsko nebo Německo, čímž tyto země několikrát předčilo. Audit obviňuje vládu PiS, že se nezajímala, kdo a jak obdržel polské vízum. Na konzuly byl neustále vyvíjen tlak, aby vydávali co nejvíce víz, protože v Polsku byla hromadně vydávána pracovní povolení cizincům, píše Gazeta Wyborcza.
Ministerstvo zahraničí podle auditorů stanovilo standardy pro udělování víz konzulům a oficiálně jim zakázalo kontrolovat, zda osoba žádající o vízum, např. svářeč, skutečně má potřebnou kvalifikaci a oprávnění, prozrazuje deník.
Audit také odhalil, že program Poland Business Harbor, který měl do Polska přilákat IT specialisty z Běloruska, byl realizován bez právního základu, neměl ani písemnou verzi a ministr nedohlížel, kdo přesně jej používá. Získání víza v rámci tohoto programu se stalo nejjednodušším, nejrychlejším a nejlevnějším způsobem vstupu do celé Evropské unie, informuje Gazeta Wyborcza.
Co znamená udělení víza v schengenském prostoru? Jednotné schengenské vízum platí v schengenském prostoru a opravňuje k pobytu na území všech zemí tohoto pásma. Délka pobytu nebo pobytů nesmí přesáhnout 90 dnů v jakémkoli 180denním období.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Marian Kučera