Úřad pro efektivitu státní správy (DOGE), vedený Elonem Muskem, který se snaží proškrtat americké vládní výdaje, informoval, že ruší hned několik příspěvků posílaných do zahraničí. Mezi výdaji určenými ke škrtům se ocitlo například deset milionů amerických dolarů na „dobrovolnou lékařskou obřízku mužů v Mozambiku“, podobně vysoká částka pro univerzitu v Berkeley na rozvoj „skupiny kambodžské mládeže s podnikatelskými dovednostmi“ či čtrnáct milionů dolarů na „zlepšení zadávání veřejných zakázek“ v Srbsku.
Zastaveno bylo též 40 milionů dolarů na „centrum pro rovnost žen a mužů a posílení postavení žen“, 486 milionů dolarů Konsorciu pro volby a posílení politických procesů (CEPPS) včetně 22 milionů dolarů na „inkluzivní a participativní politický proces“ v Moldavsku a 21 milionů dolarů na zvýšení volební účasti v Indii.
Škrtání úřadu Muska neuniklo ani 29 milionů dolarů na „posílení politického prostředí v Bangladéši“, 20 milionů dolarů na „fiskální federalismus“ v Nepálu, 19 milionů dolarů na „konverzaci o biologické rozmanitosti“ v Nepálu, 1,5 milionu dolarů na zvýšení důvěry voličů v Libérii, 14 milionů dolarů na „sociální soudržnost“ v Mali, 2,5 milionu dolarů na posílení „inkluzivních demokracií“ na jihu Afriky, 47 milionů dolarů na „zlepšení výsledků vzdělávání v Asii“ či dva miliony dolarů na rozvoj „udržitelných recyklačních modelů“ pro „zvýšení socioekonomické soudržnosti mezi marginalizovanými komunitami kosovských Romů, Aškalů a Egypta“.
US taxpayer dollars were going to be spent on the following items, all which have been cancelled:
— Department of Government Efficiency (@DOGE) February 15, 2025
- $10M for "Mozambique voluntary medical male circumcision"
- $9.7M for UC Berkeley to develop "a cohort of Cambodian youth with enterprise driven skills"
- $2.3M for "strengthening…
Nedorazí ani peníze do Prahy. Mezi dolary amerických daňových poplatníků, které úřad odmítl nadále posílat, je totiž i obnos 32 milionů dolarů (763 286 400 Kč) pro pražské Centrum pro občanskou společnost.
Peníze z Ameriky tak přestane dostávat organizace napojená na neziskovou organizaci Člověk v tísni, jež byla založena v únoru 2015 s cílem podporovat občanské iniciativy ve východních zemích, jako jsou Bělorusko, Ukrajina, Moldavsko, Gruzie, Arménie a Ázerbájdžán, Rusku a zemích střední Asie.
„Zakládáme nové Centrum, protože vnímáme, že občanská společnost v regionu má na jednu stranu obrovský potenciál, na druhou stranu je zvlášť v některých zemích pod stále větším tlakem,“ vysvětloval tehdy krok ředitel Centra pro občanskou společnost Rostislav Valvoda. „Chceme podporovat nejen tradiční neziskovky, ale rovněž inovativní neformální iniciativy a projekty (též internetové) nebo tvůrčí jedince, jako jsou blogeři, filmaři, umělci či nezávislí badatelé. Budeme se také zaměřovat na oslovení mladších generací a lidí působících mimo hlavní města,“ doplnil.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radek Kotas
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.