763 milionů korun. Tolik škrtli v Americe pro pražskou neziskovku, která měla hodně široký záběr

16.02.2025 21:11 | Zprávy

Muskův úřad pro efektivitu státní správy (DOGE) se pustil do řady dalších škrtů výdajů, které vynakládají Američané za provoz nejrůznějších neziskových organizací či projektů po celém světě. Kromě zastavení několika milionů dolarů na dobrovolnou mužskou obřízku v Mozambiku či projektu na posílení „inkluzivních demokracií“ na jihu Afriky si americký úřad došlápl i na peníze posílané do Prahy. Stopku dal hned 32 milionům dolarů (763 286 400 Kč) pro pražské Centrum pro občanskou společnost. Organizace propojená též s lidmi ze Člověka v tísni dostala v minulosti několik desítek milionů z dotací rovněž z Česka.

763 milionů korun. Tolik škrtli v Americe pro pražskou neziskovku, která měla hodně široký záběr
Foto: ČT24
Popisek: Spoluzakladatel a výkonný ředitel společnosti Člověk v tísni Šimon Pánek

Úřad pro efektivitu státní správy (DOGE), vedený Elonem Muskem, který se snaží proškrtat americké vládní výdaje, informoval, že ruší hned několik příspěvků posílaných do zahraničí. Mezi výdaji určenými ke škrtům se ocitlo například deset milionů amerických dolarů na „dobrovolnou lékařskou obřízku mužů v Mozambiku“, podobně vysoká částka pro univerzitu v Berkeley na rozvoj „skupiny kambodžské mládeže s podnikatelskými dovednostmi“ či čtrnáct milionů dolarů na „zlepšení zadávání veřejných zakázek“ v Srbsku.

Zastaveno bylo též 40 milionů dolarů na „centrum pro rovnost žen a mužů a posílení postavení žen“, 486 milionů dolarů Konsorciu pro volby a posílení politických procesů (CEPPS) včetně 22 milionů dolarů na „inkluzivní a participativní politický proces“ v Moldavsku a 21 milionů dolarů na zvýšení volební účasti v Indii.

Škrtání úřadu Muska neuniklo ani 29 milionů dolarů na „posílení politického prostředí v Bangladéši“, 20 milionů dolarů na „fiskální federalismus“ v Nepálu, 19 milionů dolarů na „konverzaci o biologické rozmanitosti“ v Nepálu, 1,5 milionu dolarů na zvýšení důvěry voličů v Libérii, 14 milionů dolarů na „sociální soudržnost“ v Mali, 2,5 milionu dolarů na posílení „inkluzivních demokracií“ na jihu Afriky, 47 milionů dolarů na „zlepšení výsledků vzdělávání v Asii“ či dva miliony dolarů na rozvoj „udržitelných recyklačních modelů“ pro „zvýšení socioekonomické soudržnosti mezi marginalizovanými komunitami kosovských Romů, Aškalů a Egypta“.

Nedorazí ani peníze do Prahy. Mezi dolary amerických daňových poplatníků, které úřad odmítl nadále posílat, je totiž i obnos 32 milionů dolarů (763 286 400 Kč) pro pražské Centrum pro občanskou společnost.

Peníze z Ameriky tak přestane dostávat organizace napojená na neziskovou organizaci Člověk v tísni, jež byla založena v únoru 2015 s cílem podporovat občanské iniciativy ve východních zemích, jako jsou Bělorusko, Ukrajina, Moldavsko, Gruzie, Arménie a Ázerbájdžán, Rusku a zemích střední Asie.

„Zakládáme nové Centrum, protože vnímáme, že občanská společnost v regionu má na jednu stranu obrovský potenciál, na druhou stranu je zvlášť v některých zemích pod stále větším tlakem,“ vysvětloval tehdy krok ředitel Centra pro občanskou společnost Rostislav Valvoda. „Chceme podporovat nejen tradiční neziskovky, ale rovněž inovativní neformální iniciativy a projekty (též internetové) nebo tvůrčí jedince, jako jsou blogeři, filmaři, umělci či nezávislí badatelé. Budeme se také zaměřovat na oslovení mladších generací a lidí působících mimo hlavní města,“ doplnil.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radek Kotas

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Róbert Šlachta byl položen dotaz

Kritizujete přístup vlády k drogám

Zajímalo by mě, jak se díváte na to, jak stát toleruje alkohol, to je přeci taky droga a snadno dostupná. A v součtu je podle mě víc alkoholiků než drogově závislých a nikdo to neřeší. V TV dokonce běží reklamy na alkohol. To vám nevadí?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů: 12


Osobnost měsíce

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

proč se vlastně neziskovkám říká neziskovky ??, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskuseasspan , 17.02.2025 10:19:04
Jsou ziskové až běda. Některé zadarmo ročně dostanou stamiliony jako investici od státu. Představitelé neziskovek mají plat, o kterém se může leckomu jen zdát. Pár milionů jim vždy zůstane za nehty. Termín "neziskovky" bych rozhodně nepoužíval.

|  8 |  0

Další články z rubriky

Právník Kolman nad vládními plány proti Putinovi: Dává smysl zdejší snědený krám bránit?

20:22 Právník Kolman nad vládními plány proti Putinovi: Dává smysl zdejší snědený krám bránit?

Máme skutečně zvyšovat výdaje na zbrojení, jak chce Fiala a Černochová? Má vůbec cenu bránit zdejší …