Diskusí o prvním kole prezidentských voleb ve Francii, které se v pořadu Události, komentáře zúčastnili europoslanci Pavel Telička, Kateřina Konečná, Pavel Svoboda a Petr Mach, začíná Petr Žantovský pravidelný přehled mediálních zajímavostí uplynulého týdne. „Řídil ji pan Takáč a byla velice zvláštní. Nejen proto, že posadila na jednu stranu jakoby názorového spektra pana Macha s paní Konečnou a na druhou stranu pana Teličku s panem Svobodou. To samo o sobě je velice bizarní, protože jak víme, paní Konečná je komunistka, pan Mach je Svobodný, respektive tedy konzervativec. Pan Telička je politicky zcela bezbarvý a pan Svoboda je hlavním ideologem a příslušníkem jediné strany, a ta se jmenuje Pavel Svoboda,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský.
Lidovecký zástupce totiž mluví zásadně sám za sebe. „Ovšem to sám za sebe znamená, že opakuje fráze, které vyslechl v Evropském parlamentu nebo v zákulisí různých evropských institucí. Když se chceme dozvědět oficiální stanovisko, co si dnes povídají v Evropském parlamentu nebo v Evropské komisi a chceme ho mít v mediálně předžvýkané podobě a náležitě propagandisticky upravené, tak si poslechneme kdykoli na jakékoli téma pana Svobodu. Je to unikátní příklad člověka, který se tak identifikoval s tou institucí, až ztratil vlastní osobnost, pokud vůbec někdy nějakou měl. Pamatuji si ho jako ministra pro legislativu české vlády a nevybavuji si, že by někdy za sebou zanechal nějaké dílo, které by zasloužilo vzpomenout. Takže do Evropského parlamentu se hodí velice ústrojně, tam jsou většinově takoví zasloužilí jedinci,“ poznamenává ironicky mediální analytik.
Český europoslanec v České televizi hájil ignorování českých zájmů
Na europoslanci za KDU-ČSL ho fascinovalo, jak přesvědčeně hovoří o vícerychlostní Evropě. „Přitom to je na první pohled naprosto diskriminační opatření silných států, Německa a Francie, i když kdoví, jak to dopadne ve Francii, pokud zvolí prezidentku, a ne pana Macrona. Svoboda říká, že buď budeme jen pasívně konat podle předpisů té eurozónové prvorychlostní Evropy, nebo budeme moci ovlivňovat rozhodování. Tedy že bychom byli ti lepší, ti více nalepení na to prvorychlostní evropské schéma. Ale to je přece absurdní a z mnoha důvodů naprostý nesmysl. Za prvé je naše hlasovací síla už z principu – jsme malá země – velmi malá. Je také omezená tím, že naše ekonomika je velmi závislá na německé, čili naše hlasovací síla je odvozena od německého názoru, o čemž samozřejmě pan Svoboda nemluvil,“ upozorňuje Petr Žantovský.
Navíc jsme se Lisabonskou smlouvou, kterou jsme před lety ratifikovali, odsoudili do pozice černého vzadu, který musí poslouchat a čekat, až mu spadne ze stolu něco drobků, aby se o ně popral s jinými podobně postiženými, s Bulharskem, Chorvatskem či Rumunskem. „To je tak diskriminační, až je to do nebe volající. A jestliže český, podtrhuji český, europoslanec v České, podtrhuji České, televizi takto brutálně obhajuje ignorování českých zájmů v Evropském parlamentu, v Evropě a v jakékoli geopolitické konstelaci, tak bychom se měli zamyslet, jestli tam takové zástupce chceme a jestli se něčeho takového vůbec chceme účastnit. Jinými slovy, myslím si, že je nejvyšší čas začít debatu o ‚czexitu‘. Protože jestli nás v těch institucích zastupují lidé tohoto typu nebo typu pana Teličky, který se doškrábal do vysoké funkce, což je asi to nejdůležitější v jeho politické kariéře, tak to je dost tristní,“ míní mediální odborník.
Moderátor nechal Teličku, aby bez obalu urážel jiného účastníka debaty
Nedá mu to, aby se nezastavil u moderátora pořadu Daniela Takáče. „Byl jsem jeho výkonem úplně fascinován. Když pan Telička naprosto bez obalu urážel pana europoslance Macha a měl naprosto otevřené a poměrně hrubé narážky na jeho zřejmě tedy domněle sníženou inteligenční potenci, tak to pan Takáč nechal být. Nechal pana Teličku domluvit všechny ty urážky, neurovnal to, nepostavil se k tomu, jak by jako moderátor veřejnoprávní televize měl. Neusadil tedy Teličku, nebyl schopen mu říct: ‚Podívejte se, tyhle způsoby si nechte do Evropského parlamentu, ale ne do České televize, tady se k sobě chováme slušně.‘ Zřejmě mu to neřekl proto, že to neplatí a že se k sobě v České televizi slušně nechovají,“ domnívá se Petr Žantovský.
Na moderátorovi mu také vadilo, že po celou diskusi stavěl jakousi umělou dichotomii, dělil její účastníky do dvou skupin. „Ale to je nejen Takáčova věc nebo věc České televize, to je věc valné části mainstreamových médií a politiků, že stavějí uměle dva světy proti sobě. Jeden svět tzv. ‚proevropský‘ a druhý tzv. ‚protievropský‘, což je naprostý nesmysl. Za prvé je to lingvistický nesmysl proto, že nemůžeme být proevropští ani protievropští prostě proto, že jsme součástí kontinentu zvaného Evropa. Nejsme jedenapadesátým státem USA, nejsme kolonie Austrálie nebo Gabunu. Ale i kdybychom byli kolonií Gabunu, tak bychom stále byli kolonií na kontinentu Evropa, takže jsme součástí Evropy a nemůžeme být protievropští. Ledaže bychom to tady zlikvidovali, obyvatelstvo vyhnali na jiné kontinenty. Neumím si představit, jakým způsobem by se mohla realizovat naše protievropskost,“ přiznává mediální analytik.
Pokrytecky se zaměňuje postoj k Evropě za postoj k Evropské unii
Autoři takového dělení tím ve skutečnosti míní, že je někdo prounijní, nebo protiunijní. Podezírám je, že to takto pletou záměrně, že to není chyba jen v názvosloví, ale je to propagandistický kousek. Protože jestli řeknete, že jste protiunijní, tak to znamená, že máte nějaké kritické výhrady vůči Evropské unii jako instituci. Když řeknete, že jste protievropský, tak jste totální ničitel všeho: evropské kultury, evropských dějin od helénských, římských, židovsko-křesťanských tradic. Toho všeho jste ničitel, protože jste protievropský. Ale jestliže jste jenom protiunijní, tak jste jenom názorově jinde, než je ta instituce, která dnes rozhoduje o většině Evropy. To je základní pokrytectví, které nám naše mainstreamová média neustále podkládají, a proto jsou nenapravitelná. Proto nemají žádný potenciál ke zlepšení a ke změně, když používají tento způsob argumentace-neargumentace a pravdy-nepravdy,“ tvrdí Petr Žantovský.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník