B. Svoboda: Buď pražskou ODS očistím nebo ustoupím

30.10.2010 10:35 | Zprávy

Povolební logika je neúprosná. Pokud chce být pražský lídr občanských demokratů Bohuslav Svoboda primátorem, musí v hlavním městě vládnout velká koalice ODS s ČSSD.

B. Svoboda: Buď pražskou ODS očistím nebo ustoupím

"Mou klíčovou prioritou je, že v radě města nesmí sedět nikdo z bývalých radních. Slíbil jsem nové tváře, personální obměnu," řekl podle MF DNES již v pátek pražský lídr občanských demokratů Bohuslav Svoboda.

"To jsem osobně garantoval, pakliže se mi to nepovede v ODS prosadit, raději ustoupím a budu jen řadovým zastupitelem."

Podle MF DNES prý už na tento požadavek "docenta" (jinak v ODS bývalému šéfovi lékařské komory neřeknou) přistoupili všichni klíčoví zákulisní hráči.

Nemají-li ovšem sedět na pražském magistrátu bývalí, pak požadavek lze vyložit i především takto: s novými tvářemi, ale v koalici s ČSSD.

Podle tohoto výkladu vítězná TOP 09 v metropoli prostě "ostrouhá." Na pražském magistrátu bude vládnout druhá ODS s třetí ČSSD. Vítězná topka se Zdeňkem Tůmou skončí v opozici. 

Porozumění by chybět nemělo

Podle deníku si místní (pražští) občanští demokraté se socialisty i víc rozumějí a mnozí z nich jsou osobními přáteli. Třeba pražský šéf socialistů Petr Hulinský sedí na magistrátu od roku 1998, rok byl dokonce náměstkem primátora Pavla Béma.

V případě spojení s TOP 09 se obávají nevýhodné pozice "mladšího bratra", zatímco "větší" Zdeněk Tůma by sklízel úspěchy.

Dosavadnímu přednostovi gynekologicko-porodnické kliniky Bohuslavu Svobodovi by to prý zas tolik nevadilo. Pokud ovšem chce být primátorem, cíl se mu splní jedině ve variantě koalice s ČSSD. "Obě možnosti mají své výhody a nevýhody," konstatuje Svoboda.

Občanští demokraté hlavně nechtějí, aby změna tváří byla interpretována jako tlak (a tedy zásluha) TOP 09. Chtějí to vykládat tak, že sami jsou schopni sebereflexe.

Už v pondělí má Svoboda představit svůj tým, který nominuje do městské rady. Bude v něm například Aleksandra Udženija, zastupitelka z Prahy 2.

V zákulisí se navíc vymýšlí "měkké přistání" pro bývalé radní - Pavla Klegu, Milana Richtera, Marii Kousalíkovou či Ondřeje Pechu.

Ukazuje se totiž, že celou operaci "obměna tváří" může zhatit právě jejich odpor. A to v případě, že budou kolegy zostuzeni jako zdiskreditovaní politici, pro něž v "nové ODS" už není místo.


Čtěte také:

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ro

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Odpad lidstva? Málo. Lipavský v Kyjevě litoval, že nebyl ještě ostřejší

18:57 Odpad lidstva? Málo. Lipavský v Kyjevě litoval, že nebyl ještě ostřejší

Ministr zahraničí Jan Lipavský odcestoval na Ukrajinu. Jde o jeho čtvrtou návštěvu od začátku války …