Lidé prý před listopadem 1989 hodně snili. Snili o tom, že ponesou zodpovědnost za své životy a budou svobodně i šťastně žít. To se prý v podstatě naplňuje. „Je ale důležité, aby si i dnešní mladí lidé uvědomovali sílu odkazu 17. listopadu, který říká, že neseme zodpovědnost za své životy,“ upozornil Babiš.
Euforie ale opadla nejpozději s dělením Československa, a to i proto, že politici sice hlásali přechod ke kapitalismu, ale odmítali nést odpovědnost za svá politická rozhodnutí. I to vedlo k tomu, že je dnes česká politika do značné míry zdiskreditovaná.
Alternativy jsou, říká Dolejš
K 17. listopadu řekl své i místopředseda KSČM Jiří Dolejš. Své vystoupení vzal přitom poměrně ze široka, protože zavzpomínal na rok 1945, kdy si lidé přáli změny ve společnosti. K řadě z nich došlo, lidé často získali sociální jistoty, ale zároveň se utlumil společenský pohyb ve společnosti. „Samotný 17. listopad byl pak výbuchem nespokojenosti se zakonzervováním moci... Změny byly nutné a přišly. Byť nezapomínejme, že si lidé přáli sociální jistoty a ještě asi 40 procent občanů věřilo v nějakou formu socialismu,“ podotkl Dolejš.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp