Součástí balíku vojenské pomoci budou další zbraně a vojenská technika, včetně salvových raketometů HIMARS, munice a dalších zbraní. Nová pomoc podle sdělení Bílého domu zahrnuje také dělostřelecké systémy a obrněná vozidla.
Prezident Joe Biden v telefonátu rovněž uvedl, že USA jsou připraveny uvalit sankce na subjekty nebo země, které poskytnou podporu ruským nárokům na ukrajinské území.
Současně světovou veřejnost znepokojují zprávy o údajném pohybu ruské jaderné techniky směrem k ukrajinským hranicím. Má tam prý namířeno vojenský vlak, který spadá pod sekci ministerstva obrany zodpovědnou za nukleární zbraně a munici.
Video zachycující pohyb vlaku zveřejnil telegramový kanál Rybar, který je v západních médiích označován jako proruský. Britský list The Times píše, že podle informací NATO, které Aliance předala svým členským státům, by prezident Putin mohl plánovat test jaderných zbraní v okolí rusko-ukrajinských hranic.
Z arktického přístavu prý také vyplula masivní ponorka Belgorod, která je největším plavidlem svého druhu na světě. Ta má údajně být vyzbrojena obávanými jadernými drony Poseidon, jimž se přezdívá „zbraň apokalypsy.“ Ty mohou podle tvrzení ruských státních médií způsobit enormní radioaktivní tsunami, které je schopné zničit celá města
Paniku Západu následně ještě více umocnil místopředseda Bezpečnostní rady a bývalý ruský prezident Dmitrij Medveděv, který na Telegramu sdílel text, v němž jasně deklaroval, že Moskva je ochotna k obraně své územní celistvosti využít i jaderné hlavice, jichž má v arzenálu přes 5000, nejvíc za všech států na světě. Medveděv mezinárodnímu společenství připomněl, že podle ruské oficiální jaderné doktríny si Rusko vyhrazuje právo tyto ničivé zbraně použít i v reakci na konvenční útok, který by ohrožoval ruskou státnost.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: nab
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.