Bidenův tajný plán byl zveřejněn. Za bojem proti domácímu terorismu se skrývalo něco jiného

23.04.2025 19:10 | Monitoring

Bidenova strategie boje proti domácímu terorismu, vypracovaná po útoku na Kapitol 6. ledna 2021, představuje plán zaměřený na prevenci radikalizace, posílení bezpečnostních složek a řešení hlubších příčin extremismu ve společnosti. 15stránkový dokument, který odtajnila ředitelka amerických tajných služeb Tulsi Gabbardová, klade důraz na občanskou výchovu a boj proti dezinformacím. Konzervativní organizace ho kritizují kvůli možnému zneužití státní moci vůči svobodě projevu.

Bidenův tajný plán byl zveřejněn. Za bojem proti domácímu terorismu se skrývalo něco jiného
Foto: Repro Youtube
Popisek: Prezident USA Joe Biden

Strategii odtajnila ředitelka amerických tajných služeb Tulsi Gabbardová, bývalá demokratka, která kandidovala na prezidentku v demokratických primárkách v roce 2020. Před prezidentskými volbami v listopadu 2024 však veřejně vyjádřila podporu Donaldu Trumpovi. Plán Bidenovi strategie pro boj proti domácímu terorismu byl vypracován v reakci na útok na Kapitol 6. ledna.

Gabbardová plán odtajnila na základě žádosti konzervativních organizací, zejména organizace America First Legal, které sdílely obavy z možného zneužívání vládní moci, zejména označováním nepohodlných názorů za dezinformace, nenávistné projevy nebo domácí terorismus, což by efektivně vedlo k cenzuře na internetu. Strategie čelí kritice také od Amerického svazu občanských svobod (ACLU), který varoval před rozšiřujícími se pravomocemi státu a možným porušováním občanských svobod, píše stanice Fox News.

„Pod vedením prezidenta Trumpa, ředitelka tajné služby zavede transparentnost a odpovědnost, aby ukončila vyzbrojování naší zpravodajské komunity,“ napsala Gabbardová na X v reakci na dopis od organizace America First Legal s tím, že se těší na odtajnění tohoto a dalších podobných případů, kdy byla vláda zneužívána proti Američanům.

Odtajněná strategie má čtyři hlavní cíle. Prvním z cílů je „porozumění informacím souvisejícím s domácím terorismem a sdílet je“ a zaměřuje se na zlepšení výzkumu a analýzy spojené s domácím terorismem s cílem lépe pochopit tuto hrozbu a poskytnout relevantní informace státním institucím i bezpečnostním složkám.

Druhým cílem je „předcházení náboru a mobilizaci k násilí“, tedy posílení preventivních opatření a vzdělávacích programů, které se zaměřují na osoby ohrožené radikalizací. Následuje třetí cíl, „narušování a odrazování od aktivit domácího terorismu“, který klade důraz na efektivní vyšetřování, stíhání pachatelů a správné přidělování zdrojů orgánům činným v trestním řízení.

Posledním cílem je „řešit dlouhodobé přispěvatele k domácímu terorismu“, tedy zaměření se na základní společenské příčiny extremismu – například nedostatek občanského vzdělání, nízkou odolnost vůči dezinformacím. A tím snížit motivaci k radikalizaci a násilí.

Strategie vyzývala k řešení „překážek při oznamování trestných činů z nenávisti, s nimiž se potýkají znevýhodněné komunity, podporou školení a zdrojů pro orgány činné v trestním řízení s cílem předcházet trestným činům motivovaným předsudky a řešit je; zlepšením federálních údajů a analýzy trestných činů z nenávisti s cílem odstranit nedostatečné hlášení trestných činů z nenávisti; zmírněním xenofobie a předsudků“.

Zamýšleným dopadem tohoto cíle bylo posílení „nenásilných politických projevů“, „odmítání rasismu a fanatismu“, dále pak „větší důvěra Američanů v demokracii a vládu“ a „zvýšení občanské angažovanosti na podporu sociální soudržnosti“.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Kratochvílová

Mgr. Eliška Olšáková byl položen dotaz

Olšáková (STAN): V dobře vedených obcích se lidem dobře žije

Dobrý den, reaguji na tento váš článek. Souhlasím s vaším tvrzením, ale jak je možné, že obce a města jsou většinou řízena dobře, ale to samé se rozhodně nedá říct o státu jako celku. Nebo vy máte pocit, že se lidem dnes žije dobře? Jistě, mohlo by být hůř, ale nemáte dojem, že to jde v posledních l...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Další články z rubriky

Lidé radši zaplatí Haškovi ochranku. Nerudová promluvila do kauzy s Medveděvem

20:55 Lidé radši zaplatí Haškovi ochranku. Nerudová promluvila do kauzy s Medveděvem

Výhrůžky Dominiku Haškovi ze strany bývalého ruského prezidenta Medveděva a následná nabídka ochrany…