Strategii odtajnila ředitelka amerických tajných služeb Tulsi Gabbardová, bývalá demokratka, která kandidovala na prezidentku v demokratických primárkách v roce 2020. Před prezidentskými volbami v listopadu 2024 však veřejně vyjádřila podporu Donaldu Trumpovi. Plán Bidenovi strategie pro boj proti domácímu terorismu byl vypracován v reakci na útok na Kapitol 6. ledna.
As promised, I have declassified the Biden Administration’s Strategic Implementation Plan for Countering Domestic Terrorism.
— DNI Tulsi Gabbard (@DNIGabbard) April 16, 2025
Read it here: https://t.co/VAXDHkgZTK https://t.co/oNXjKDqamc pic.twitter.com/p9co00Scge
Gabbardová plán odtajnila na základě žádosti konzervativních organizací, zejména organizace America First Legal, které sdílely obavy z možného zneužívání vládní moci, zejména označováním nepohodlných názorů za dezinformace, nenávistné projevy nebo domácí terorismus, což by efektivně vedlo k cenzuře na internetu. Strategie čelí kritice také od Amerického svazu občanských svobod (ACLU), který varoval před rozšiřujícími se pravomocemi státu a možným porušováním občanských svobod, píše stanice Fox News.
„Pod vedením prezidenta Trumpa, ředitelka tajné služby zavede transparentnost a odpovědnost, aby ukončila vyzbrojování naší zpravodajské komunity,“ napsala Gabbardová na X v reakci na dopis od organizace America First Legal s tím, že se těší na odtajnění tohoto a dalších podobných případů, kdy byla vláda zneužívána proti Američanům.
Thank you for your work. We are already on this, and look forward to declassifying this and other instances of the government being weaponized against Americans.
— DNI Tulsi Gabbard (@DNIGabbard) April 5, 2025
Under President Trump’s leadership, @ODNIgov will bring transparency and accountability to end the weaponization of… https://t.co/CPpUlA2eXy
Odtajněná strategie má čtyři hlavní cíle. Prvním z cílů je „porozumění informacím souvisejícím s domácím terorismem a sdílet je“ a zaměřuje se na zlepšení výzkumu a analýzy spojené s domácím terorismem s cílem lépe pochopit tuto hrozbu a poskytnout relevantní informace státním institucím i bezpečnostním složkám.
Druhým cílem je „předcházení náboru a mobilizaci k násilí“, tedy posílení preventivních opatření a vzdělávacích programů, které se zaměřují na osoby ohrožené radikalizací. Následuje třetí cíl, „narušování a odrazování od aktivit domácího terorismu“, který klade důraz na efektivní vyšetřování, stíhání pachatelů a správné přidělování zdrojů orgánům činným v trestním řízení.
Posledním cílem je „řešit dlouhodobé přispěvatele k domácímu terorismu“, tedy zaměření se na základní společenské příčiny extremismu – například nedostatek občanského vzdělání, nízkou odolnost vůči dezinformacím. A tím snížit motivaci k radikalizaci a násilí.
Strategie vyzývala k řešení „překážek při oznamování trestných činů z nenávisti, s nimiž se potýkají znevýhodněné komunity, podporou školení a zdrojů pro orgány činné v trestním řízení s cílem předcházet trestným činům motivovaným předsudky a řešit je; zlepšením federálních údajů a analýzy trestných činů z nenávisti s cílem odstranit nedostatečné hlášení trestných činů z nenávisti; zmírněním xenofobie a předsudků“.
Zamýšleným dopadem tohoto cíle bylo posílení „nenásilných politických projevů“, „odmítání rasismu a fanatismu“, dále pak „větší důvěra Američanů v demokracii a vládu“ a „zvýšení občanské angažovanosti na podporu sociální soudržnosti“.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Kratochvílová