Binar má za to, že se Němci dokážou s uprchlickou krizí vyrovnat. „Nezmění to tamní demokracii,“ konstatoval. Hvížďala přidal jiný pohled. „Dřívější biologický rasismus, který byl v Německu potlačen po druhé světové válce, se změnil v kulturní rasismus,“ poznamenal novinář Hvížďala. Svou roli v tom hrají sociální sítě jako zásadní platforma, která nepodléhá prakticky žádné kontrole.
Kubičko připomněl, že se mění celé Německo, ale to se mění celá léta, např. od dob spojení východní a západní části země. Německo to zvládá a věří, že to může zvládnout. Německá kancléřka Angela Merkelová se ostatně stále těší podpoře velké části společnosti. Kdyby naši politici měli podobnou podporu, mohli by si gratulovat, to u nás nemá ani Andrej Babiš,“ upozornil komentátor. Demokracii je ale třeba udržovat a platí to i v Německu. Pokud chtějí tamní politici uspět, musejí aktivně řešit problémy a opravdu se o to pokoušejí.
Podle Binara se teď žádná zásadní společenská změna neodehrává, byť Němci obavy mají a jsou to obavy logické. „U nás je ale postoj k cizincům možná ještě horší než v Německu,“ upozornil spisovatel. Odsoudil však tzv. politickou korektnost. To není nic jiného než lhaní, je to natírání pravdy na růžovo.
V pořadu došlo i na mlčení médií o silvestrovských útocích. Hvížďala připomněl, že média musejí všechny informace ověřovat, proto o útocích informovala se zpožděním. Nakonec se podíval i za moře. „Američané se nám smějí. Oni říkají, my tady máme 12 milionů nelegálních přistěhovalců a umíme s tím žít. Vy máte v Evropě asi dva miliony uprchlíků a křičíte. Musíte se znovu naučit, že s sebou život nese určitá rizika,“ zaznělo z úst Hvížďaly. I on se domnívá, že postavení kancléřky Merkelové je zatím neotřesené.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp