„Zdravím Andreji, chtěla jsem se zeptat, proč u nás v České republice je všude řepka? Když jedeme do Německa, tak nevidíme ani jedno pole s řepkou a tady v České republice jsou toho hektary, smrdí to tady, zvířata trpí a je to prostě hrozný. Proč nepěstujeme brambory, cibuli, aby si naše Česká republika mohla kupovat naše české výrobky, a ne ze zahraničí? Hlavně obilí. Děkujeme za odpověď a mějte se hezky,“ ptala se mladá dívka Nikola premiéra.
Babiš za dotaz poděkoval a svou odpověď začal u soběstačnosti. „Co pěstujeme a proč to pěstujeme. Správná otázka, proč nepěstujeme brambory nebo zeleninu, rajčata, proč nejsme soběstační. To je potřeba se zeptat hlavně ODS, pana Klause, který řekl, že všechno si dovezeme. Takže my dneska dovážíme i vepřové. Máme 30 % mléka, které vyvezeme, protože ho nedokážeme zpracovat. A to obilí, obilí pěstujeme a vyvezeme ho tři miliony tun, protože se to ani nespotřebuje,“ vysvětloval premiér, že se obilí přidává i do krmných směsí a v Česku není tolik zvířat.
„A co řepka? Samozřejmě říkají stále v novinách ty blbosti, že já můžu za řepku. Takže moje bývalá firma pěstuje pět procent, pět. Jeden, dva, tři, čtyři, pět procent celkové plochy,“ vypočítával Babiš na prstech, jaký je údajný podíl Agrofertu na žlutých lánech. Zdůraznil, že rozhodnutí pěstovat je na zemědělcích, kteří považují řepku za nejvýhodnější. „Protože já jsem kdysi tady postavil fabriku, která zpracuje až 400 tisíc tun řepky, tak tím ušetřili zemědělci tu dopravu do Německa a tam všude, kam to vyváželi,“ řekl.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: kas