Zasedání zahájil europoslanec J. F. Lopez Aguilar slovy o důležitosti portfolia, o které se Jourová uchází. „Portfolio je velmi důležité a kontroluje zejména dodržování zásad právního státu a zavádění nových pravidel ohledně právního státu a demokracie,“ řekl Aguilar a dodal, že Jourová je zkušená komisařka, jež je všem v sále dobře známá.
Věra Jourová ve svém patnáctiminutovém projevu přednesla hlavní body, na kterých by ráda pracovala. „Portfolio bych nazvala duší Evropy,“ začala poeticky, „mým cílem je učinit Evropu demokratičtější, transparentnější a odolnější vůči novým hrozbám. Chci stavět mosty mezi jednotlivými částmi Unie, a tím ji učinit silnější,“ přednesla Jourová.
Jourová také připomněla, že mnoho zemí v Evropě letos slaví třicetileté výročí pádu totality. „Evropská unie je postavena na troskách Berlínské zdi, hnutí Solidarity v Polsku, baltském řetězu a sametové revoluci,“ vyjmenovala důležité události pádu komunismu v několika zemích včetně České republiky. Poté dodala, že si dobře vzpomíná na dobu, kdy Česká republika vstupovala do EU. „Chtěli jsme změnu, chtěli jsme svobodu, kterou nabízela EU, nechtěli jsme materiální jistoty, šlo nám o hodnoty,“ věří Jourová.
Ve svém budoucím portfoliu chce Jourová pracovat na třech hlavních pilířích. Jako první zmínila jmenování a výběr vedoucích představitelů Unie. „Musíme se polepšit v otázkách systému spitzenkandidátů a musíme řešit otázku nadnárodních kandidátních listin,“ má jasno eurokomisařka s tím, že je potřeba vytvořit srozumitelný legislativní proces, který není ovlivňován žádnými skrytými zájmy. „Chceme-li budovat evropskou politickou kulturu a respektovat přitom ty nejvyšší morální standardy, musíme jít příkladem,“ burcovala Jourová.
V rámci druhého pilíře chce Jourová pracovat na hodnotách právního státu a svobody médií. „Právní stát je nezbytný pro fungování jednotného trhu a evropského práva. Musíme upřednostnit dialog a bránit se rizikovým situacím. Problémy, které se objeví, musíme řešit. Budu zásadová a budu jednat velmi odhodlaně,“ řekla přítomným europoslancům kandidátka a dodala, že v této věci chce navázat na svého předchůdce Franze Timmermanse.
Jako velké téma zvolila Jourová boj s dezinformacemi. „Digitalizace nás vystavila novým hrozbám, zejména šíření dezinformací a vměšování zvenčí,“ řekla Jourová. „Existují důkazy o organizovaných dezinformačních kampaních na sociálních médiích po celém světě. Touto aktivitou se podkopává důvěra v demokracii, šíří se nenávistné projevy a polarizuje společnost. Musíme na to reagovat,“ opět burcovala česká eurokomisařka.
Parafrázovala při tom slova Václava Havla o demokracii. Havel řekl, že „přirozenou nevýhodou demokracie je, že těm, kdo to s ní myslí poctivě, nesmírně svazuje ruce, zatímco těm, kteří ji neberou vážně, umožňuje téměř vše,“ poznamenala Jourová s tím, že i dnes jsou lidé, kteří demokracii zneužívají. „Navrhnu proto evropský akční plán pro demokracii, ve kterém se například bude více kontrolovat, zda internetové společnosti postupují v souladu s kodexem zásad boje proti dezinformacím,“ řekla Jourová.
Poslední klíčovou oblastí jsou podle ní základní práva pro všechny občany Evropské unie. „Budu pracovat na základních právech, která Evropu charakterizují, jako jsou rovnost, bezpečnost pro všechny. Je potřeba chránit základní práva pro všechny, kteří to potřebují,“ dodala na závěr své řeči Jourová, která poté čelila desítkám otázek od přítomných europoslanců, kteří slovy Lopeze Aguilara „ověřovali její schopnosti, znalosti portfolia a komunikační dovednosti“,
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jma