Ještě za časů premiéra Bohuslava Sobotky z ČSSD rozhodovala Sněmovna o vydání tehdejšího ministra financí Andreje Babiše k trestnímu stíhání v této kauze. Po volbách v roce 2017 rozhodovala o Babišově vydání znovu, tentokrát už coby premiéra. Jaroslav Šaroch sice v jednu chvíli kauzu zastavil, ale Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman Šarochovo rozhodnutí zvrátil a nařídil mu kauzu došetřit. A tak se už pět let táhne případ, kde je premiér hlavní postavou, bez případného soudního rozuzlení.
Bradáčová však v rozhovoru pro Deník N prozradila, že v kauze Čapí hnízdo už státnímu zastupitelství chybí poslední krok a ten bude učiněn bez ohledu na blížící se volby.
„Nyní zbývá udělat poslední úkon v celém případu. Jde o právní pomoc, která musí přijít z jedné země Evropské unie. Jde o jediný úkon, který zatím nebyl splněn, a státní zástupce to nemůže nijak urychlit. Předpokládám, že pak bude v brzké době rozhodnuto,“ prozradila.
Vedle toho prozradila, že se trochu zlobí na policii, neboť podle jejího názoru nevěnuje dostatečnou pozornost případům šíření nenávisti na internetu.
„Nesdílím názor, že verbální trestné činy nejsou pro společnost nebezpečné. Vidím v nich první krok k fyzickému násilí. Je potřeba odmítnout verbální extremistické útoky a postihnout je, pokud překročí hranici. Nejsem spokojená s tím, že policie tyto činy málo vyhledává. Měla by být na internetu daleko aktivnější. Nechávám si předkládat statistiky. Když vidím počty i obsah a dívám se na některé komentáře, spokojená s tím nejsem. Měli bychom tyto činy řešit aktivněji, nesmíme pouze čekat, až takový čin nahlásí poškozený,“ zdůraznila.
- Celý rozhovor naleznete zde
„Hlavně je to třeba hanobení rasy, které se na internetu hojně vyskytuje. Také podněcování nenávisti vůči některým skupinám osob nebo omezování jejich práv. Pak jde o sympatizování s různými zakázanými skupinami nebo zpochybňování holokaustu. Výroky tohoto typu se nesmí na internetu objevovat, nemají tam své místo, stejně jako nemají místo v reálném světě,“ rozvedla svou myšlenku.
Strážci zákona se prý věnují i nákupům zdravotnických pomůcek v časech pandemie. Tyto případy řeší Národní centrála pro boj s organizovaným zločinem (NCOZ).
Koronavirus se podle ní dotkl i justice. Částečně ji zpomalil.
„Situace je celospolečensky nedobrá – máme spoustu zemřelých, má to dopady do sociální oblasti a bude to mít dopady v ekonomické oblasti. Co se týče samotné justice, k určitému zpomalení došlo, protože některé části vyšetřování musí probíhat tváří v tvář, nejde však o fatální zpomalení. Na druhou stranu se nově využívá elektronická komunikace, což je zásadní,“ uvedla např. s poukazem na výslechy vězňů na dálku ve věznicích, což napomáhá úsporám za eskortu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: mp