"Jsme přesvědčeni, že Bašár Asad musí skončit jako součást změny režimu v Sýrii. Ale uznáváme, že zde bude přechod, v němž může hrát roli," řekl na společné tiskové konferenci Hammond. Zdůraznil, že se Británie a její západní spojenci nesnaží zničit syrské vládní úřady. "Chceme zachovat vládní instituce, ale sesadit ty, kteří mají ruce nejvíce ušpiněné krví občanské války," podotkl také. Zároveň vyjádřil přesvědčení, že součástí politických jednání musí být dialog nejen s opozicí, ale i syrskou vládou.
Podobně se o politických jednáních vyjádřil i Zaorálek, podle něhož je to i jeden z důvodů, proč má Česko i nyní v Damašku funkční ambasádu na rozdíl od řady západních zemí, jejichž zájmy zde Praha zastupuje. U stolu, který bude řešit budoucnost Sýrie, nesmí chybět ani současný režim, uvedl.
Americký ministr zahraničí Kerry ve čtvrtek prohlásil, že administrativa amerického prezidenta Baracka Obamy nehodlá ustoupit od svého požadavku, aby se syrský autoritářský prezident Bašár Asad vzdal moci. Kerry také uvedl, že ačkoli jsou rozpory nad Asadovým osudem hluboké, tak se Rusko i ostatní země snaží pokračovat na společném základě, který se podařilo ustavit. Připomněl, že na poslední vídeňské schůzce se všichni účastníci i přes spornou otázku budoucnosti Asada shodli na tom, že radikální hnutí Islámský stát musí být poraženo.
Předchozí vídeňské schůzky se poprvé zúčastnil také Írán. Podle Kerryho bude Teherán ve Vídni na dalším kole jednání opět zastoupen.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk, mp