Kromě toho, že podle nové unijní směrnice budou muset zaměstnavatelé uvádět platové rozmezí již v pracovních inzerátech a nebudou se smět ptát uchazečů na předchozí mzdy, nově by měli mít zaměstnanci právo znát úroveň svého platu vůči kolegům na podobných pozicích. Hromada dalších papírů pak čeká především na firmy s více než 250 zaměstnanci, které budou muset povinně pravidelně zveřejňovat údaje o rozdílech v odměňování. V případě, že kontrolní úřady zjistí nepřiměřené rozdíly, mohou iniciovat hloubkovou kontrolu.
Směřuje náš stát správným směrem?Anketa
Proti tomuto návrhu se rezolutně jako první postavil Libor Vondráček, předseda Svobodných. „Svobodní jsou zásadně proti takovýmto zásahům do svobody podnikání a proti vytváření další byrokratické zátěže pro naše podnikatele, kteří kvůli naší i unijní přeregulovanosti a drahým energiím mohou jen těžko konkurovat okolnímu světu,“ uvedl Vondráček.
„Jestli se někoho má týkat zveřejňování platu, pak jsou to státní zaměstnanci, tedy lidé, které živíme z našich daní, jako Václav Moravec a spol. Povinnost pro soukromé firmy je kolektivistický nesmysl, který vyjadřuje naprostou neúctu aktuálních tvůrců předpisů ke svobodě podnikání. Není náhoda, že tito lidé přehlížejí rozdíl mezi tím, co je věc veřejná a co soukromá, takže kromě tohoto prosazují kvóty na ženy ve vedení firem a podobně nemarxistické výstřelky,“ nebral si servítky předseda Svobodných.
Mgr. Libor Vondráček
Přestože konkrétní podoba implementace evropské směrnice není ještě jistá, kabinet Petra Fialy (ODS) již koncem roku 2022 schválil Akční plán rovného odměňování žen a mužů na období 2023–2026, který mimo jiné osahuje také projekt „Rovná odměna“ vytvořený Ministerstvem práce a sociálních věcí. Podle vládního materiálu je tento projekt zaměřen na řešení rozdílů v odměňování žen a mužů v České republice, kde genderová mezera v platech stále dosahuje přibližně 18,9 %.
Podle tohoto akčního plánu by zaměstnavatelé měli analyzovat spravedlnost odměňování ve firmách pomocí nástroje Logib, který kromě vzorových ustanovení pro kolektivní smlouvy podporující sociální dialog obsahuje také metodiky a audity, jež identifikují potenciální nerovnosti v odměňování. Naopak pro zaměstnance pak bude určena „kalkulačka férového výdělku“, která má pomoci jednotlivcům zjistit očekávanou mzdu pro určité pozice s ohledem na kvalifikaci a lokalitu.
V neposlední řadě myslí projekt také na státní správu, protože zahrnuje vzdělávání státních zaměstnanců a vývoj metodik pro kontroly rovného odměňování ve spolupráci s inspekcí práce a kanceláří veřejného ochránce práv.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Karel Výborný