Přes anonymní kyperskou firmu Lowfield Investments mělo do firem rodiny Michalikových v rámci půjček doputovat nejméně 4,6 milionu eur. Souhrnně by tak mohlo jít o sumu až okolo sta milionů korun.
Například do roku 2011 doputovala z Kypru částka 3,4 milionu eur do společnosti Solar area, v níž tehdy měl Michalik poloviční podíl. Další peníze – 1,2 milionu eur, pak půjčila kyperská společnost své dceřiné společnosti Dark sky provozující kanceláře ve středočeských Dolních Břežanech. V této obci je Michalik starostou, a to již od roku 2004. Jeho žena pak je na stránkách společnosti uvedena jako kontaktní osoba pro uzavírání nájemních smluv.
„Propojení mezi kyperskou firmou a rodinou Michalikových však existuje více – Lowfield Investments v minulosti vlastnila i společnost Brightsea, která v Břežanech postavila bytový dům a v roce 2016 převzala žena budoucího ministra,“ píše Deník N.
Kdo je konečným vlastníkem kyperské firmy, nechtěl Michalik sdělit. Nevyloučil však to, že by to mohl být někdo z jeho blízkých. Zda je to jeho manželka, která pro tuto firmu dříve pracovala, říci nechtěl a odkázal na ni. Hana Michaliková se však k odpovědi rovněž neměla.
„Vím vše o těch firmách, o Lowfieldu, o dalších firmách. Nejsem bílý kůň, jsem reálný člověk, který dělá reálný byznys a reálné projekty. A nechci svými odpověďmi ublížit manželovi. Dělám naprosto legální byznys, všechny peníze jsou podložené činnostmi, jsou legálně vydělané,“ uvedla Michaliková.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.